آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد

  • آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد
  • آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد
  • آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد
  • آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد
  • آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد
  • آبان ماه و آغاز مراسم بام اندود (بون انید) در روستای خان آباد
🔶زندگی روستایی حاکم بر خان آباد در حدود 50 سال پیش صرف نظر از سختی هایی که داشت،شیرینی های خاص خود را هم در پی داشت .مردان و زنان و همه اهل خانواده در تمام فصول سال مشغول کار و فعالیت بودند که همین تلاشهای روزمره باعث می شد کمتر فردی مبتلا به بیماری های رایج این روزه از قبیل بالابودن چربی و قند خون ....باشد."بام اندود" یا اصطلاحا "بون انید "از جمله فعالیت هایی است که از دیرباز در روستای خان آباد رواج داشته و قدمت آن به بیش از 300 سال میرسد .به دلیل کاربرد بناهای خشتی و پشت بام های کاه گلی لازم است تا هرساله یا حداکثر سه سال یک بار، پشت بام ها گل اندود شود. کشاورزان و اهالی این روستا بعد از برداشت محصولات،در اوایل آبان ماه پشت بام خانه های شان را با ملات گل و کاه "گل اندود "میکنند .ملات کاه‌گل از مخلوط کاه، خاک رس و آب به صورت آخوره به دست می‌آید. این ملات را به خوبی ورز می‌دهند تا حدی که ملات به بیل نچسبد و به راحتی جدا شود و در نهایت با اصول خاصی آن را به پشت بام میکشند تا عایق خوبی در برار نفوذ رطوبت ، گرما و سرما باشد . 🔸در گذشته اهالی روستای خان آباد جهت تهیه خاک مرغوب برای تهیه کاه گل به منطقه از کوه های اطراف آبادی (آغلگاه ،aghelgah)میرفتند و خاک مرغوب را که به خاک سفیده معروف بود تهیه میکردند ،تهیه خاک سفیده با شور و هیجان خاصی انجام میشد،معمولا هر خانواده یا طایفه چاله خاک خود را داشت که هرساله از آنجا خاک را تهیه میکرد،انتقال خاک از کوه توسط الاغ و گوال(وسیله ای برای حمل بار با الاغ) انجام میشد، بعدها با ورود تراکتور بوسیله تراکتور و تریلی انجام میشد ،درحال حاضر خاک مورد نیاز به کامیون داران آبادی سفارش داده میشود و آنها خاک از معادن خاک در نقاطی دیگر تهیه و به آبادی حمل میکنند. 🔸گاه گل مخلوط خاک، کاه و آب است ،کاه برای مقابله با ترک خوردن گل به آن اضافه می‌شود ،درصد اضافه شدن کاه به ملات گل ،اصول خاصی دارد که برعهده استادکار بنا است،این ملات در مقابل رطوبت و حرارت عایق بسیار خوبی است و از نظر دوام اگر اصولی تهیه شود سالها مقاومت می‌کند. ملات کاه‌گل یک ملات هوایی است و در مقابل تابش آفتاب و یا حرارت غیر مستقیم و در هوای آزاد خشک می‌شود.khanabadd.com10
تقی | شنبه 1 آبان 1395
نمای ایران | دوشنبه 3 آبان 139500
سپاس
عبدل | دوشنبه 3 آبان 139500
چه زیبا بود آن روزها -- کار میکردیم دنبال اوستا روزی 40 تمان 400 ریال
تقی | دوشنبه 10 آبان 139520
درود بر شما
مراسم تهیه کشک محلی در روستای خان آبادکشک از مواد لبنی پر مصرف بانوان روستاییء روستای خان آباد در تهیه خوراک ها و آش های محلی ست.
شناخت و معرفی غار کوه گره خان آبادبا توجه به توانهای محیطی منطقه خان آباد و روستاهای اطراف و وجود غار بی نظیر کوه گره خان آباد در مناطق کوهستانی با پوشش گیاهی بکر و وجود چشمه های آب فصلی و نواحی ییلاقی خوش آب وهوا، وجود راه دسترسی به غار و پیچدگی های ساختاری و مشکلات مسیر پیمایش داخل غار انگیزه های متفاوت برای سفر به غار کوه گره را ایجاد نموده است.
حضور پررنگ پاییز در روستای خان آبادحضور پر رنگ پاییز در روستای خان آباد از توابع شهرستان خمین
سد روستای خان آبادسد روستای خان آباد یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان خمین است،آب موجود در سد از سرچشمه دیریزنو خان آباد تامین میشود .از شروع فصل پاییز تا اواسط بهار آب چشمه وارد سد می شود و کشاورزان روستای خان آباد در فصلهای کم آب از این آب برای کشاورزی استفاده میکنند .این سد به دلیل قرار گرفتن در مسیر مهاجرت پرندگان به یک پناهگاه موقت پرندگان مهاجر نیز تبدیل شده است.
بانوان ارزشمند و سرمایه های انسانی در عرصه هنر و فرهنگ این مرزو بومخاله آرا در حقیقت یكی از چهره های ماندگار خان آباد است،خاله آرا بدون کوچک ترین چشم داشتی به کمک بانوان روستا میرفت و در کلیه کارهای روزمره یاری گر خانواده های روستایی بود.
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
تقی قاسمیتقی قاسمیعضویت از دوشنبه 10 اسفند 1388در هر کجای دنیا که هستی قسمتی از وجود ما را همراه خود برده ایی ای هموطن !khanabadd.complus.google.comm.facebook.comyoutube.com