کبیرکوه

  • کبیرکوه
  • کبیرکوه
طاقدیس کبیرکوه یکی از جاذبه های طبیعی منطقه ایلام است که از نظر زمین شناسی نیز بسیار مورد توجه محققین می باشد. یال جنوبی این طاقدیس دارای تفاوتهایی با یال شمالی می باشد. عکسهای ارسالی از یال جنوبی این طاقدیس در منطقه گنداب در فصل اردیبهشت تهیه شده است. توالیهای مشاهده شده در عکس از حدفاصل واحدهای سنگ شناسی سازندهای گورپی و پابده موسوم به شیل ارغوانی می باشد که به صورت رنگین کمانی از رنگهای خاکستری، آبی، سبز و ارغوانی بر روی زمین مشاهده می شود که منظره ای بسیار زیبا را در دید بیننده به تصویر می کشد. 10
سمیرا | پنجشنبه 20 فروردين 1394
نمای ایران | پنجشنبه 20 فروردين 139400
سپاس
طبیعت ایلامرودخانه ورازان در طاقدیس سمند
غار خفاش دهلراناین غار در 3 کیلومتری شمال شرقی شهر دهلران در دامنة کوه مشرف به دره و چشمه‌های آب گرم دهلران واقع شده است. این غار به علت زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است. خفاش‌های آن از نوع دم‌دار و بزرگ هستند. این غار دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد.
غار خفاشاین غار در 3 کیلومتری شمال شرقی شهر دهلران در دامنة کوه مشرف به دره و چشمه‌های آب گرم دهلران واقع شده است. این غار به علت زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است. خفاش‌های آن از نوع دم‌دار و بزرگ هستند. این غار دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به 400 متر می‌رسد.
طاقدیس سمندتپه ماهورهای سازند گورپی
نگارخانه هایی کهن، موزه هایی بی بدیل و کتاب های سنگی بسیار کهن و تکرار ناشدنیخیلی از غارهای ایران بویژه لرستان، نگارخانه هایی کهن، موزه هایی بی بدیل و کتاب های سنگی بسیار کهن و تکرار ناشدنی هستد!
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
دسته بندیکوه‌هاایلام
واژه کلیدیکبیرکوهمسابقه
سمیرا  شهریاری گرائیسمیرا شهریاری گرائیعضویت از چهارشنبه 10 شهريور 1389دانشجوی دکتری رشته زمین شناسی