سریش - روستای دره باز

سریش - روستای دره باز
درنواحی کوهستانی ومرتفع می روید وفصل گلدهی آن ازاواسط اردیبهشت تااواسط خرداداست .ریشه آن ضخیم ولعابدار وبرگهای دراز وباریک مجتمع دارد گلهابه رنگ زرد صورتی سفید مایل به سبز یاقهوه ای درطول یک خوشه بلند ودرروی یک ساقه بی برگ فراردارند. از خمیر ریشه آن چسب سریش (سریشم) تهیه می شود .کاربددرمانی هم دارد مثلا" ازدانه اش روغنی گرفته می شود که دررفع تصلب شرایین موثر می باشد.ریشه آن گرم وخشک وبرای درمان یرقان (زردی) وناراحتی های کبدی .معده استفاده می شود .جوشانده غلیظ ریشه اش برای درمان جوش بکارمی رود زیراضدعفونی کننده است.10
محسن | شنبه 11 ارديبهشت 1395
عبدل | يكشنبه 12 ارديبهشت 139510
گلهای قشنگیست
محسن | يكشنبه 12 ارديبهشت 139500
قابل شما را نداره
روستای کلاته سری - سرفریزدرفاصله 6 کیلومتری شمال شرقی روستای کلاته سری منطقه ای ییلاقی بنام سرفریز وجود دارد که محل مناسبی برای اتراق و تفریح است.
روستا ی دره بازروستای دره بازازتوابع دهستان کرغند بخش نیمبلوک شهرستان قاین درخراسان جنوبی
اردیبهشت ماه در روستای دره بازطبیعت بهاری روستای دره باز
روستاهای گزدمو و ملک آبادروستاهای فوق دردل کوهستانی سرد واقع شده اند وعلیرغم خشکسالی های چندسال اخیر ازآب فراوانی برخوردارند.
خراطییکی از دیگر صنایع دستی شهرستان سرایان که قدمتی دیرینه دارد ، خراطی است . مواد اولیه این هنر خراطی انواع چوب سپیدار می باشد ، ولی آنچه مسلم است هرچه چوب فشرده و محکم تر باشد ، می توان به کارهای ظریف تر پرداخت و دوام آن نیز بیشتر می شود . ابزار کار در قدیم چهارچوبی بود که فقط رکابی داشت و سرو ته چوب را به دهانه آن محکم کرده و توسط کمانی ، چوب را به حرکت دورانی حول محور خود وا می داشتند ، ولی امروزه این قسمت برقی شده و کار خراطان تاحدودی آسان تر شده است . دیگر ابزار کار عبارتند از : انواع مغار (نوعی ابزار که
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
محسن ملاییمحسن ملاییعضویت از چهارشنبه 8 ارديبهشت 1395دبیر زیست شناسی علاقمند به طبیعت عکاسی کوهنوردی وفیلم های مستند می باشم .