خانه تهرانیها(هتل موزه فهادان)1

خانه ایی فدیمی که به آن امروز هتل موزه فهادان گفته میشود اولین هتل موزه در ایران واقع در قلب بافت تاریخی یزد میباشد. گفته میشود این خانه را در حدود ...

خانه تهرانیها(هتل موزه فهادان)1
نجمه فرشیجمعه 27 فروردين 1389 | 15 سال پیش خانه ایی فدیمی که به آن امروز هتل موزه فهادان گفته میشود اولین هتل موزه در ایران واقع در قلب بافت تاریخی یزد میباشد. گفته میشود این خانه را در حدود صد تا صد و پنجاه سال پیش اقای شیخ مهدی عرب بنیان گذاشته است.خانواده او بعدها لقب تهرانی گرفتند و از آن زمان این خانه به خانه تهرانیها شهرت یافت.این بنا حیاطی مستطیل شکل دارد که با فضایی با ارتفاع معادل دو طبقه محصور شده است. این خانه در بر گیرنده فضا های دیدنی همچون:سردر ،دالان ،حیاط اصلی با نمای منحصر به فرد، حیاط نارنجستان ،هشتی ( کریاس)، چاه خانه، قنات و سرداب ، اتاق شاه نشین ( اتاقی که دارای دو بادگیر اختصاصی ست)، پشت بام هتل همراه با نمائی زیبا از بافت تاریخی شهر یزدو همچنین چشم انداز زیبائی از کویر احساسات هر بیننده ای را بر می انگیزد. در مجموع این خانه بسیار زیباست.هنگامی که این خانه را دیدم، از ذوق و هنر بکار رفته بسیار لذت بردم.پشت بام خانه دارای سه بادگیر بلند است.و این بام مشرف به مدرسه ضیاییه(زندان اسکندر) و بقعه دوازده امام است.مناره های مسجد جامع نیز واضحند.آنچه که مرا بسیار به این خانه جذب کرد دلو و چرخ چاهی بود و حوضچه کنار آن.به ته چاه که نگاه کردم آب زیبایی را در جریان دیدم که برایم بسیار عجیب بود و نیز شادی و احساسم را برانگیخت.خصوصا آن هنگام که خواستم راهی را که به قنات ته چاه میخورد بیابم و از پله های متعدد قنات پایین رفتم و هر پله ای برایم انگار قدمی به عمق تاریخ بود.هر چه بیشتر به دل زمین میرفتم تاریخ هم انگار بر میگشت.و صدای آب که خیلی دلتنگش بودم بهتر شنیده میشد.سالهاست آن صدا را در خانه ای نشنیده بودم.خانه های بسیار قدیمی،اکثرا دارای چاه خانه و قنات بوده اند و پناه گرمای تابستان.راستش یادم رفت در میان سوالاتی که پرسیدیم،از حقیقی بودن آب این قنات سوال کنم ولی به نظرم میاید از آنجا که قناتها در روستاهای یزد نیز رو به زوالند،برای قنات این خانه سیستمی تعبیه شده که تنها آب را سیرکوله میکند که البته اگر اینچنین نیز باشد،به خلاقیتی که اینگونه قسمت مرده ای از یک خانه را زنده میکند و آرامش را برای بازدید کنندگان به ارمغان می آورد،باید آفرین گفت. دسته‌بندیسایر جاذبه‌های تاریخییزدکلید‌واژهخانهتهرانیهاهتلموزهفهادان188126 بازدید
کاروانسرای قلعه خرگوشیمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانکاروانسرای قلعه خرگوشیبین شهر ورزنه اصفهان و ندوشن یزد قلعه‌ای است که به نظر از همه جا به دور افتاده است. مکانی آرام و دلپذیر و مناسب برای عکاسی شب. کاروانسرایی مروبط به دوره شاه عباس که به آن قلعه خرگوشی می‌گویند.
قلعه سپید ندوشنمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانقلعه سپید ندوشنهنگامی که وارد شهر ندوشن شوید، از دور قلعه زیبایی را بالای تپه‌ای خواهید دید. این قلعه کوچک قلعه سپید یا سپیده یا سفیده نام دارد.
منارجنبان خرانقمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانمنارجنبان خرانقشاید بیشتر ما فکر می‌کنیم که منارجنبان بنایی است در اصفهان که البته درست هم است اما این بنا تنها منارجنبان ایران نیست.
کاروانسرای خرانقمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانکاروانسرای خرانقکاروانسرایی زیبا که در کنار بافت قدیم و قلعه خرانق قرار گرفته است.
قلعه خرانقمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانقلعه خرانقاگر از میبد حدود ۶۰ کیلومتر در جاده‌ای که به سمت طبس می‌رود برانیم، به روستای زیبایی می‌رسیم که خرانق نام دارد. روستای زیبایی که در دشتی وسیع در کنار ارتفاعاتی نه چندان بلند جای گرفته و با کاروانسرا و قلعه‌ای بسیار زیبا خودنمایی می‌کند.
باغ دولت آباد یزدمونا سلطانیمونا سلطانیباغ دولت آباد یزدایرانیان از گذشته به دنبال تجلی زیبایی و درخشش هرچه بیشتر هنر خود، مخصوصا در معماری بوده و از نمونه‌های بارز آن ساخت و پی‌ریزی باغات زیبا و آفرینش باغهای سرسبز و حیرت‌انگیز خصوصاً در مناطق کویری و خشک و کم آب است.
سکه های ساسانینمای ایران نمای ایران سکه های ساسانیسلسله ساسانی آخرین سلسله قدرمت و جهانی ایران بود. آنها خود را نوادگان و وارثان امپراطوری هخامنشیان می دانستند
سنگ نگاره های ایران و گمانه یوفوها Ufoمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردسنگ نگاره های ایران و گمانه یوفوها Ufoطی بررسی و مطالعات یک دهه ای که بر روی سنگ نگاره های نقاط مختلف ایران و دیگر نقاط جهان داشتیم به نقوش انسان هایی بر خورد می کردیم که دستان و پاهایی باز داشتند ... .
سنگ نگاره های ایران و سکه های ایلماییمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردسنگ نگاره های ایران و سکه های ایلماییسنگ نگاره های ایران، مبانی تاریخ و هنر این سر زمین محسوب می شوند که رد پای آنها در کلیه عرصه های زیستی نیاکان قابل رصد است.
کوبه ها زنگهای اخبار امروزیعلی ناصریعلی ناصریکوبه ها زنگهای اخبار امروزیکوبه ها درقدیم بر روی درب نصب می شود تا کسی که پشت در قرار گرفته صاحب خانه را از حضور خود مطلع کند
دره سنگ آبهای ندوشنرضا زینلی ندوشندره سنگ آبهای ندوشندره سنگ آبها در شهرندوشن استان یزد وجود دارد که توجه علاقه مندان به گردشگری و محیط زیست را به خود جلب کرده است
امیرچخماق یزدعبدل شعبانیعبدل شعبانیامیرچخماق یزدپانوراما از میدان امیرچخماق یزد
نقوش انسان های فرا زمینیمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردنقوش انسان های فرا زمینینقاشی های درون غارهاو کوه های ایران، اسناد دست اولی هستند که با کشف آنها نگاه به تاریخ و هنر بشر متحول می شود.
خانه آقازادهمظفر کشاورزمحمدیانمظفر کشاورزمحمدیانخانه آقازادهخانه آقازاده در شهر ابرکوه