آتشده ساسانی آمل یا مقبره شمس آل‌ رســـــول

چهار طاقی سر بر آورده از خاک آمل

  • آتشده ساسانی آمل یا مقبره شمس آل‌ رســـــول
  • آتشده ساسانی آمل یا مقبره شمس آل‌ رســـــول
سپیده اصلانجمعه 8 دی 1402 | 6 ماه پیشچهار طاقی سر بر آورده از خاک محصور میان خانه‌، آپارتمان‌های شهرستان آمل با تک درختی که همسایه اوست سرگذشت نامعلومی دارد، عده‌ای آن را یک آتشکده ساسانی و تعدادی آن را مقبره شمس آل رسول که از فقیهان اوایل قرن 7 ه.ق می‌دانند. اعتمادالســـــلطنه در کتاب مرآه البلدان نوشـــــته اســـــت: «در نزدیکى آمل، بنایى است مخروبه که ســـــه برج آن باقى مانده؛ معروف است که این بنا آتشکده بوده‌است»، فرصت شـــــیرازی، مؤلف کتاب «آثـــــار عجم» و من جمله بومیان منطقه این بنا را آتشکده‌ای ساسانی می‌دانند. اما بر طبق شواهد یافت شده‌ از خرده سفال‌هایی از نوع «اســـــگرافیاتو» در محوطه اطراف این بنا، قدیمی‌ترین تاریخ یافت شده از این بنا تا کنون مربوط به اوایل قرن هفتم هـ.ق است.اِما ملگونوف نیز در کتاب کرانه‌های جنوبی دریای خزر این بنا را مربوط به دوره اسلامی و مقبره شمس آل رسول می‌داند. ستوده نیز معتقد اســـــت؛ بنای آمل از آثار دوره اسلامی‌است و ربطی به آتشکده ندارد. در نتیجه در هنگام رسیدن به بنا باید عجالتا تاریخچه را به کناری گذاشت و در سایه سار درختی که در همسایگی چهار طاقی است تنها کمی مکث کرد، بنا به تنهایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. منبع: نشریه تاریخ و باستان شناسی مازندران، تابستان 1399 - شماره 2، صفحه 54-63دسته‌بندیمراکز عبادی سایر ادیانمازندرانکلید‌واژهچهارطاقیآتشکده آملمقبره شمس آل رسولآتشکده ساسانی2475 بازدید
  • آتشکده آملقدمت آتشکده (های) آمل به دوران امپراطوری ساسانی برمی گردد
  • دریاچه سد الیمالاتدریاچه سد الیمالات در نزدیکی شهرستان نور و در مسیر جاده چمستان (جاده نور - چمستان - آمل) قرار دارد. این دریاچه که در دل جنگل است از طبیعت زیبایی برخوردار می باشد، و گردشگاه مناسبی برای قایق سواری و ماهی گیری است.
  • ساحل ایزد شهر
  • روستای پاشاکلاروستای پاشا کلا در منطقه سنگ چال
  • تنگه دارتنگه دار دره ای باریک و زیبا در جنوب روستای خشکسرا واقع در جنوب شهرهای چالوس و نوشهر و کمربندی آنهاست. وجه تسمیه این تنگه به علت وجود تعداد زیاد درختان در ارتفاعات اطراف آن و همچنین گونه های مختلف سرخس و پر سیاوشان داخل آن است به گونه ای که آویزان بودن تعداد زیادی شاخه و ریشه های درختان از دیواره های تنگه شما را به یاد تارزان و طناب بازی های او خواهد انداخت.
هفت آبشارمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانهفت آبشارهفت آبشار، نام آبشاری پلکانی و زیباست که در نزدیکی روستای تیرکن سوادکوه قرار دارد.
خط الراس نرو - اوپرتبابک ارجمندیبابک ارجمندیخط الراس نرو - اوپرتاوپرت مرز بیابان و آبان در فاصله مستقیم ۳۵ کیلومتری از شمال سنگسر (مهدی شهر)
کلیسای سنت استپانوسمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانکلیسای سنت استپانوسجلفا زیبایی‌ها و دیدنی های گوناگون و رنگارنگی دارد اما بی شک یکی از جذاب ترین آنها کلیسای سن استپانوس یا استپانوس مقدس است.
قلعه کنگلو معروف به عقاب مازندرانبابک ارجمندیبابک ارجمندیقلعه کنگلو معروف به عقاب مازندرانعقاب مازندران یا قلعه کنگلو یادگاری اساطیری
آتشکده نطنزمونا سلطانیمونا سلطانیآتشکده نطنزآتشکده نطنز ،نیایشگاه زرتشتيان
خطیر کوهسپیده اصلانسپیده اصلانخطیر کوهجاده خطیر کوه، تونلی است از گذشته بی ریای کلبه های روستایی، شالیزارها، مترسک های خیال انگیز که از واقعیت تلخ توسعه بی نصیب نمانده است. می توانم بگویم در مسیر این جاده، رج های از زیبایی و زشتی را تنگاتنگ کنار هم آمیخته خواهید دید.
آبشار قلعه گردنمهرداد زینلیانمهرداد زینلیانآبشار قلعه گردنشهرستان تنکابن، استان مازندران
دریاچه الندانمجیدرضا افشاریانمجیدرضا افشاریاندریاچه النداندریاچه الندان ،دریاچه ای در دل جنگل
چهارطاقی جرهنادر چقاجردینادر چقاجردیچهارطاقی جرهچهارطاقی (آتشگاه) بالاده یا جره با ارتفاع ۱۴ متر بر بالای تپه ای مرتفع در شمال شرقی شهر بالاده قرار گرفته است که یکی از پنج آتشکده ساخته شده توسط مهرنرسی وزیر بهرام دوم در مسیر فیروزآباد به بیشاپور میباشد.
آبشار قو (سفیدآب) - لارنادر چقاجردینادر چقاجردیآبشار قو (سفیدآب) - لارآبشار قو (سفیدآب) یکی از زیباترین چشم اندازهای طبیعی دشت لار است. این آبشار در استان مازندران و در میانه مسیر قدیمی رودبار قصران به بلده واقع شده است.
شکوه دماوندمهرداد زینلیانمهرداد زینلیانشکوه دماوندجلوه زیبای قله دماوند از جبهه شمالی در ییلاقات آمل، استان مازندران
آتشکده سنگی دارابنادر چقاجردینادر چقاجردیآتشکده سنگی دارابتنهاترین نیایشگاه‌ این بنای ساسانی که در 6 کیلومتری شهر داراب ساخته شده است تنها چهارتاقی در ایران است که همه‌ی دیوارها، ستون ها، سقف‌ها و اتاق‌ها به گونه‌ی یکپارچه در دل کوه تراشیده شده و آن را با نام چهارتاقی سنگی، آتشکده سنگی، آتشکده آذرخش و مسجد سنگی نیز می‌شناسند.
آبشار شاهاندشتنادر چقاجردینادر چقاجردیآبشار شاهاندشتآبشار شاهاندشت بلندترین آبشار استان مازندران است که در مجاورت روستای شاهاندشت واقع در کیلومتر ۹۶ جاده هراز و ۶۵ کیلومتری شهر آمل قرار دارد.
تنگه دارنادر چقاجردینادر چقاجردیتنگه دارتنگه دار دره ای باریک و زیبا در جنوب روستای خشکسرا واقع در جنوب شهرهای چالوس و نوشهر و کمربندی آنهاست. وجه تسمیه این تنگه به علت وجود تعداد زیاد درختان در ارتفاعات اطراف آن و همچنین گونه های مختلف سرخس و پر سیاوشان داخل آن است به گونه ای که آویزان بودن تعداد زیادی شاخه و ریشه های درختان از دیواره های تنگه شما را به یاد تارزان و طناب بازی های او خواهد انداخت.
غار دانیالنادر چقاجردینادر چقاجردیغار دانیالغار دانیال از غارهای رودخانه‌ای ایران است و بعد از غار قوری قلعه، دومین غار بزرگ رودخانه ای ایران محسوب میشود.