کلیسای سنت استپانوس

جلفا زیبایی‌ها و دیدنی های گوناگون و رنگارنگی دارد اما بی شک یکی از جذاب ترین آنها کلیسای سن استپانوس یا استپانوس مقدس است.

  • کلیسای سنت استپانوس
  • کلیسای سنت استپانوس
  • کلیسای سنت استپانوس
  • کلیسای سنت استپانوس
مهدی مخلصیاندوشنبه 18 اسفند 1399 | 4 سال پیشكليسای سنت استپانوس در 16 كيلومتری غرب جلفا و به فاصله 3 كيلومتری كرانه جنوبی ارس و در روستای متروكه‌ای به نام دره شام قرار دارد. نام كليسا گرفته شده از نام استپانوس، شهيد اول راه مسيحيت است. برخی بنای سنت استپانوس را مربوط به اوایل دوران مسیحیت می‌دانند. تاورنیه، جهانگرد فرانسوی، آن را به دورهی صفویه نسبت می‌دهد. درحالیکه شیوه‌ی معماری بنا، مصالح ساختمانی و تزئینات نشان می‌دهد که کلیسا همانند و همزمان با کلیساهایی چون طاطاووس (قره کلیسا) در بین قرون چهارم تا ششم هجری قمری (دهم تا دوازدهم میلادی) ساخته شده و سبک معماری آن تلفیقی از شیوه‌های مختلف اورارتو، اشکانی و رومی است. داخل بنا نیز به وسیله‌ی نقاشیهایی از هوناتانیان تزئین شده است. بعد از ساخت بناهای شگفت‌انگیز «اجمیادزین»، «طاطاووس» ،«آختامار» و «استپانوس» این اجتماع سبکها به نام «سبک ارمنی» در ساخت کلیساها مشهور شد. در طی مراحل جمع‌آوری اطلاعات جهت ثبت سه کلیسا کهن ایرانی در لیست میراث جهانی یونسکو، استخوانهایی در کلیسای سنت استپانوس یافت شد. کشف این استخوانها نشان می‌دهد که کلیسا در اوایل دوران حیات خود از اهمیت بسیاری برخوردار بوده تا آن جا که استخوانهایی منسوب به حواریون در آن نگهداری می‌شده است. برای رسیدن به این کلیسا کافیست از جلفا حدود ۱۵ کیلومتر در امتداد جاده مرزی و در کنار رود ارس به سمت غرب رانندگی کنید و در مسیر از زیبایی‌های طبیعت ارس لذت ببرید. سپس در سمت چپ جاده یک راه فرعی آسفالته با سیب نسبتا زیاد شما را به توفقگاه خودروهای کلیسا می‌رساند. از آنجا باید حدود ۲۰ دقیقه به سمت بالا پیاده‌روی کنید. این مسیر دارای شیب نسبتا زیادی است و ممکن است پیمودن آن برای افراد مسن یا بیمار کمی دشوار باشد. اما ناراحت نباشید. آنها حتی اگر در آغاز راه هم بنشینند می‌توانند از هوا و زیبایی‌های محیط لذت ببرند. در پایان مسیر به خود کلیسا می‌رسیم که برای ورود به آن باید بلیط تهیه کرد. زیبایی معماری کلیسا چه از بیرون و چه از درون دست کمی از زیبایی‌های طبیعت آن ندارد. دسته‌بندیمراکز عبادی سایر ادیانآذربایجان شرقیکلید‌واژهکلیساسنت استپانوسجلفا32771 بازدید
  • كلیسای سنت استپانوسكلیسای سنت استپانوس دومین كلیسای مهم ارامنه ایران است.
  • پل آهنی جلفااین پل در مشرق شهر جلفا واقع است، پلی که راه آهن از روی آن عبور می‌کند به سال ۱۹۱۳ میلادی به وسیله شرکت راه آهن تبریز، جلفا به سر مهندسی ترسکینسکی Treskiniski ساخته شده‌است و در سال ۱۹۱۴ میلادی به پایان رسیده‌است طول آن در حدود ۱۱۰ متر و عرض آن در حدود ۵٫۵ متر است از خصوصیات بارز این پل می‌توان به آویزان بودن(معلق)، داشتن خاصیت انقباض و انبساط در فصول سرد و گرم سال را نام برد. این پل به شکلی طراحی و ساخته شده‌است که سطح آب رودخانه ارس به هر مقدار که بالا بیاید باز هم ۲٫۵ متر با سطح آب فاصله خواهد داشت .
  • رود ارس (آراز)رود ارس مهمترین و پرآب ترین رودخانه ایران در منطقه آذربایجان است.
  • آبشار آسیاب خرابهآسیاب خرابه یكی از مناطق زیبای گردشگری در استان آذربایجان شرقی شهرستان جلفا و در حاشیه رود ارس است.
  • آبشار آسیاب خرابه جلفاآبشار آسیاب خرابه جلفا، آبشاری کوچک اما زیباست که به دلیل وجود داشتن یک آسیاب آبی قدیمی به این نام خوانده می‌شود.
آبشار آسیاب خرابه جلفامهدی مخلصیانمهدی مخلصیانآبشار آسیاب خرابه جلفاآبشار آسیاب خرابه جلفا، آبشاری کوچک اما زیباست که به دلیل وجود داشتن یک آسیاب آبی قدیمی به این نام خوانده می‌شود.
آتشکده نطنزمونا سلطانیمونا سلطانیآتشکده نطنزآتشکده نطنز ،نیایشگاه زرتشتيان
چهارطاقی جرهنادر چقاجردینادر چقاجردیچهارطاقی جرهچهارطاقی (آتشگاه) بالاده یا جره با ارتفاع ۱۴ متر بر بالای تپه ای مرتفع در شمال شرقی شهر بالاده قرار گرفته است که یکی از پنج آتشکده ساخته شده توسط مهرنرسی وزیر بهرام دوم در مسیر فیروزآباد به بیشاپور میباشد.
آتشکده سنگی دارابنادر چقاجردینادر چقاجردیآتشکده سنگی دارابتنهاترین نیایشگاه‌ این بنای ساسانی که در 6 کیلومتری شهر داراب ساخته شده است تنها چهارتاقی در ایران است که همه‌ی دیوارها، ستون ها، سقف‌ها و اتاق‌ها به گونه‌ی یکپارچه در دل کوه تراشیده شده و آن را با نام چهارتاقی سنگی، آتشکده سنگی، آتشکده آذرخش و مسجد سنگی نیز می‌شناسند.
ساختمان بهنام (دانشگاه هنر اسلامی تبریز)محمد نورمحمديانمحمد نورمحمديانساختمان بهنام (دانشگاه هنر اسلامی تبریز)ساختمان بهنام یکی از ساختمان‌های تاریخی دانشگاه هنر اسلامی تبریز است.
پاییزمحمد نورمحمديانمحمد نورمحمديانپاییزآبشاری زیبا در دل جنگل های ارسباران در فصل پاییز
روستای صخره ای کندوانکیان ژالهروستای صخره ای کندوانکندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است. این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند است.
قره کلیساسمانه زارعیسمانه زارعیقره کلیسایکی از آثار ثبت جهانی ایران قره کلیساست. این کلیسا در شمال غرب ایران در استان آذربایجان غربی و شهرستان چالدران و در قریه قره کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی سیه‌چشمه و هفت کیلومتری شمال جاده چالدران به قره‌ضیاءالدین قرار دارد و همچنین در جنوب ماکو واقع است.
قرقیمحمد نورمحمديانمحمد نورمحمديانقرقیحیات وحش ارسباران
بقعه سیدابراهیممحمد نورمحمديانمحمد نورمحمديانبقعه سیدابراهیمبقعه سیدابراهیم در محله دوه چی تبریز قرار دارد.
مسجد شهیدی تبریزمحمد نورمحمديانمحمد نورمحمديانمسجد شهیدی تبریزمسجد شهیدی مربوط به دوره قاجار