کلیسای سنت استپانوس

  • کلیسای سنت استپانوس
  • کلیسای سنت استپانوس
  • کلیسای سنت استپانوس
  • کلیسای سنت استپانوس
مهدی مخلصیاندوشنبه 18 اسفند 1399 | 3 سال پیشكليسای سنت استپانوس در 16 كيلومتری غرب جلفا و به فاصله 3 كيلومتری كرانه جنوبی ارس و در روستای متروكه‌ای به نام دره شام قرار دارد. نام كليسا گرفته شده از نام استپانوس، شهيد اول راه مسيحيت است. برخی بنای سنت استپانوس را مربوط به اوایل دوران مسیحیت می‌دانند. تاورنیه، جهانگرد فرانسوی، آن را به دورهی صفویه نسبت می‌دهد. درحالیکه شیوه‌ی معماری بنا، مصالح ساختمانی و تزئینات نشان می‌دهد که کلیسا همانند و همزمان با کلیساهایی چون طاطاووس (قره کلیسا) در بین قرون چهارم تا ششم هجری قمری (دهم تا دوازدهم میلادی) ساخته شده و سبک معماری آن تلفیقی از شیوه‌های مختلف اورارتو، اشکانی و رومی است. داخل بنا نیز به وسیله‌ی نقاشیهایی از هوناتانیان تزئین شده است. بعد از ساخت بناهای شگفت‌انگیز «اجمیادزین»، «طاطاووس» ،«آختامار» و «استپانوس» این اجتماع سبکها به نام «سبک ارمنی» در ساخت کلیساها مشهور شد. در طی مراحل جمع‌آوری اطلاعات جهت ثبت سه کلیسا کهن ایرانی در لیست میراث جهانی یونسکو، استخوانهایی در کلیسای سنت استپانوس یافت شد. کشف این استخوانها نشان می‌دهد که کلیسا در اوایل دوران حیات خود از اهمیت بسیاری برخوردار بوده تا آن جا که استخوانهایی منسوب به حواریون در آن نگهداری می‌شده است. برای رسیدن به این کلیسا کافیست از جلفا حدود ۱۵ کیلومتر در امتداد جاده مرزی و در کنار رود ارس به سمت غرب رانندگی کنید و در مسیر از زیبایی‌های طبیعت ارس لذت ببرید. سپس در سمت چپ جاده یک راه فرعی آسفالته با سیب نسبتا زیاد شما را به توفقگاه خودروهای کلیسا می‌رساند. از آنجا باید حدود ۲۰ دقیقه به سمت بالا پیاده‌روی کنید. این مسیر دارای شیب نسبتا زیادی است و ممکن است پیمودن آن برای افراد مسن یا بیمار کمی دشوار باشد. اما ناراحت نباشید. آنها حتی اگر در آغاز راه هم بنشینند می‌توانند از هوا و زیبایی‌های محیط لذت ببرند. در پایان مسیر به خود کلیسا می‌رسیم که برای ورود به آن باید بلیط تهیه کرد. زیبایی معماری کلیسا چه از بیرون و چه از درون دست کمی از زیبایی‌های طبیعت آن ندارد. دسته‌بندیمراکز عبادی سایر ادیانآذربایجان شرقیکلید‌واژهکلیساسنت استپانوسجلفا1175 بازدید
  • كلیسای سنت استپانوسكلیسای سنت استپانوس دومین كلیسای مهم ارامنه ایران است.
  • پل آهنی جلفااین پل در مشرق شهر جلفا واقع است، پلی که راه آهن از روی آن عبور می‌کند به سال ۱۹۱۳ میلادی به وسیله شرکت راه آهن تبریز، جلفا به سر مهندسی ترسکینسکی Treskiniski ساخته شده‌است و در سال ۱۹۱۴ میلادی به پایان رسیده‌است طول آن در حدود ۱۱۰ متر و عرض آن در حدود ۵٫۵ متر است از خصوصیات بارز این پل می‌توان به آویزان بودن(معلق)، داشتن خاصیت انقباض و انبساط در فصول سرد و گرم سال را نام برد. این پل به شکلی طراحی و ساخته شده‌است که سطح آب رودخانه ارس به هر مقدار که بالا بیاید باز هم ۲٫۵ متر با سطح آب فاصله خواهد داشت .
  • رود ارس (آراز)رود ارس مهمترین و پرآب ترین رودخانه ایران در منطقه آذربایجان است.
  • آبشار آسیاب خرابهآسیاب خرابه یكی از مناطق زیبای گردشگری در استان آذربایجان شرقی شهرستان جلفا و در حاشیه رود ارس است.
  • آبشار آسیاب خرابه جلفاآبشار آسیاب خرابه جلفا، آبشاری کوچک اما زیباست که به دلیل وجود داشتن یک آسیاب آبی قدیمی به این نام خوانده می‌شود.