بنای تاریخی عباس آباد

کاخ عباس آباد نطنز، یادگاری از دوران صفویه است که در کنار جاده قدیم نطنز به کاشان قرار دارد.

بنای تاریخی عباس آباد
مهدی مخلصیانيكشنبه 25 خرداد 1399 | 4 سال پیشکوشک تاریخی عباس‌آباد به فاصله چند کیلومتری شمال غربی نطنز و در دامنه‌های شمالی رشته‌ کوه‌های کرکس بنا شده است. به لحاظ این که بنا در کوهپایه قرار دارد و به دلیل قرار داشتن آن در مجاورت باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی، آب و هوایی معتدل در تابستان و سرد در زمستان دارد. این بنا در کنار مسیر اصفهان، نطنز، کاشان قرار دارد و به علت وجود انواع شکار در این منطقه، در زمان صفویه به اقامتگاه بین‌راهی، برای تفریح و سکونت شکارچیان دربار تبدیل شد. شیوه و سبک دورها و هم چنین پوشش بنا، دلالت بر ساخت بنا در دوره صفویه دارد و از طرف دیگر در برخی از نوشته‌های تاریخی آمده است که این شکارگاه به دستور شاه‌عباس اول احداث شده است و محل مناسبی برای تفریح و استراحت شاهان صفوی و بعد از آن بوده است. نقشه عمومی بنا مستطیل شکل و به ابعاد کلی 18 در 22 متر است که نقشه بنا دارای یک محور قرینه است که فضای اصلی کوشک در قسمت وسط محور اصلی و دو سالن کناری به صورت قرینه در دو سوی آن قرار دارد. لایه نازک‌کاری پوشش و تزئینات نقاشی در فضای اصلی کوشک تقریباً به طور کلی فرسوده و از بین رفته است و با ایجاد پوشش نیم طبقه الحاقی و ایجاد جرزهای خشتی الحاقی فرم و شکل اصلی بنا تغییر کرده است. به علت استفاده‌های مکرر در زمان قاجاریه و پهلوی اول، کیفیت سطوح و دیوارها فرسوده و دچار تغییر و تحول شده است و درها و پنجره‌های آن، از حالت اولیه خود به مرور زمان تغییر کرده‌اند. در قسمت غربی و در انتهای سالن‌های قرینه، اتاقی قرار دارد که برای سرویس دهی به فضاهای اصلی مورد استفاده قرار گرفته است. بخشی از بنا در انتهای ضلع غربی طبقه فوقانی قرار دارد که دقیقاً روی اتاق‌های تحتانی قرار گرفته‌اند و اگر بخواهیم درباره شالوده بنا بدانیم باید گفت که شالوده بنا تا ارتفاع 40 سانتی‌متری از کف، با سنگ لاشه و ملات ساروج است و دیواره‌ها و پوشش‌ها همگی با آجر و ملات گچ و خاک بنا شده است. گذشته از معماری باشکوه کاخ عباس آباد، سقف‌ها و بدنه‌های داخل بنا، با نقاشی تزئین یافته است و علاوه بر نقاشی، به‌کارگیری آجرها در جرزها از موارد دیگر تزئینات زیبای آن است.isna.irدسته‌بندیباغ ها ، عمارت ها ، کاخ هااصفهانکلید‌واژهعباس آبادنطنزکوشککوه کرکس37027 بازدید
  • قلعه كوهاباین کاروانسرا متعلق به دوره صفوی بوده و به شماره ۱۴۸۹ در سال 1355 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است
  • آتشکده نطنزآتشکده نطنز ،نیایشگاه زرتشتيان
  • مسجد جامع نطنزمسجد جامع یا مسجد جمعهٔ نطنز
  • اقامتگاه بوم‌گردی سرای جواهردر بافت تاریخی و مرکز شهر قرار دارد. 20 متر فاصله با مسجد جامع نطنز، 30 متر با آتشکده نطنز
  • گنبد بازشاهکار معماری مشهور به گنبد باز شکاری، اثری تاریخی از زمان شاه عباس صفوی است که ...
عمارت ابراهیم خان در ملاده مهدیشهر - شکارگاه ملادهبابک ارجمندیبابک ارجمندیعمارت ابراهیم خان در ملاده مهدیشهر - شکارگاه ملادهعمارت ابراهیم خان ملاده واقع در شهرستان مهدیشهر و ۵۵ کیلومتری شمال شهمیرزاد، استان سمنان قرار گرفته و با نام شکارگاه ملاده نیز شناخته می‌شود.
اقامتگاه بوم‌گردی سرای جواهربوم ما بوم ما اقامتگاه بوم‌گردی سرای جواهردر بافت تاریخی و مرکز شهر قرار دارد. 20 متر فاصله با مسجد جامع نطنز، 30 متر با آتشکده نطنز
بنای مسعودیه تهرانمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانبنای مسعودیه تهراندر مرکز تهران و در لابه لای شلوغیها و ترافیک همیشگی آن، بنایی قرار دارد که با ورود به آن، این شهر شلوغ و زشتی‌هایش را فراموش می‌کنید. این بنای زیبا بنای مسعودیه یا عمارت مسعودیه است که در میدان بهارستان، خیابان ملت جای دارد.
موزه کلوکسعید جواهریسعید جواهریموزه کلوکموزه کلوک نطنز ؛ از صفویه ،قاجار و پهلوی
قلعه كوهابسپیده اصلانسپیده اصلانقلعه كوهاباین کاروانسرا متعلق به دوره صفوی بوده و به شماره ۱۴۸۹ در سال 1355 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است
جندق‌سپیده اصلانسپیده اصلانجندق‌جَندَق‌ ، دهستان‌ و شهری‌ در بخش‌ خور و بیابانک‌ در شهرستان‌ نائین‌ در استان‌ اصفهان‌.دهستان‌ جندق‌، به‌ مرکزیت‌ شهر جندق‌، تقریباً در جنوب‌ دشت‌ کویر و در شمال‌ بخش‌ خور و بیابانک‌ واقع‌ است‌. از شمال‌ به‌ دهستان‌ طُرود (در بخش‌ مرکزی‌ شهرستان‌ شاهرود)، از مشرق‌ و جنوب‌ شرقی‌ به‌ دهستان‌ بیابانک‌ و از جنوب‌ غربی‌ و مغرب‌ به‌ دهستان‌ چوپانان‌ (در بخش‌ اَنارک‌) محدود می‌شود و مشتمل‌ بر یازده‌ آبادی‌ و یک‌ شهر به‌ نام‌ جندق‌ است‌.
کاخ سرهنگ آبادسپیده اصلانسپیده اصلانکاخ سرهنگ آباداین کاخ در جنوب روستای سرهنگ آباد که روستایی است سر سبز در دل کویر در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی زواره در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار گرفته است. ساخت این باغ توسط سرهنگ مصطفی قلی خان سهام السلطنه از امرای اردستان که مدت سی سال مسئول قراسورانی (ژاندارمی) حدود یزد و کاشان و اردستان به عهده ي وي بوده صورت گرفته است.
آتشکده نطنزمونا سلطانیمونا سلطانیآتشکده نطنزآتشکده نطنز ،نیایشگاه زرتشتيان
مسجد جامع نطنزبابک ارجمندیبابک ارجمندیمسجد جامع نطنزمسجد جامع یا مسجد جمعهٔ نطنز
باغ دولت آباد یزدمونا سلطانیمونا سلطانیباغ دولت آباد یزدایرانیان از گذشته به دنبال تجلی زیبایی و درخشش هرچه بیشتر هنر خود، مخصوصا در معماری بوده و از نمونه‌های بارز آن ساخت و پی‌ریزی باغات زیبا و آفرینش باغهای سرسبز و حیرت‌انگیز خصوصاً در مناطق کویری و خشک و کم آب است.
کاخ هشت بهشتمصطفی ربیعی بهشتیمصطفی ربیعی بهشتیکاخ هشت بهشتکاخ هشت‌ بهشت یک کاخ تاریخی در شهر اصفهان است که در دوران صفویان و در سال ۱۰۸۰ قمری ساخته شده‌است. ساختمان این کاخ در دو طبقه در میان باغی بزرگ بنا شده‌است. سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.
باغ موزه نگارستانمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانباغ موزه نگارستانقصر يا باغ نگارستان بين سال‌هاي ۱۲۲۸-۱۲۲۲ هـ .ق به فرمان فتحعلي‌شاه قاجار، با هدف ايجاد يک مرکز ييلاقي ـ حکومتي در خارج از دارالخلافه تهران ساخته شد. به دليل وجود نقاشي‌ها و نگاره‌هاي متعددي از فتحعلي‌شاه و درباريان او در ساختمان‌هاي مختلف، اين باغ به نگارستان شهرت يافت.
شهر زیبای ورزنهمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانشهر زیبای ورزنهشهر کوچک و زیبای ورزنه، در حاشیه زاینده‌رود و نزدیک به باتلاق گاوخونی از مکان هایی است که هر کس دست کم یکبار باید آن را ببیند.
تالاب گاوخونیمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانتالاب گاوخونیتالاب گاوخونی در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و 30 کیلومتری شهر تاریخی ورزنه قرار دارد. این تالاب در جنوب شرقی بخش بن رود و شهر ورزنه، شمال شرقی بخش جرقویه و در جنوب غربی شهرستان نایین و غرب منطقه ندوشن از استان یزد و شمال غرب کویر ابرقو قرار دارد.
دریاچه کویر دریاچه کویر شنبه به در زوارهاهالی زواره بعد از ظهر اولین شنبۀ سال نو ...
کویر دق سرخدریاچه کویر دریاچه کویر کویر دق سرخنزدیک شهر زواره، کویری به نام دق سرخ وجود دارد که با جنگلی از درختان تاغ از کویر مرکزی ایران جدا شده است.