غار شاهپور

جای جای خطه كهن فارس حكایت ازقدمت تمدن دیرباز پارسی دراین پهنه دارد، در هر منطقه، شهر و روستای فارس می‌توان نمادی از تمدن دیرپای‌ایرانی یافت. شهرستا...

غار شاهپور
هادی کراییشنبه 11 ارديبهشت 1389 | 15 سال پیشجای جای خطه كهن فارس حكایت ازقدمت تمدن دیرباز پارسی دراین پهنه دارد، در هر منطقه، شهر و روستای فارس می‌توان نمادی از تمدن دیرپای‌ایرانی یافت. شهرستان كازرون، شهری است با بناهای مانا از تمدن كهن ایران كه طبیعت زیبای آن جلوه گری این یادمان‌های تاریخی را دو چندان كرده است. كازرون در منطقه‌ای كوهستانی واقع شده كه دشت كازرون و دریاچه پریشان حد فاصل دو رشته كوه آن قرار گرفته است. دراین شهر علاوه‌بر آثار تاریخی و مذهبی دارای جلوه‌ای خاص، طبیعی و بی نظیر است، نرگس‌زارهای شگفت‌انگیز فامور، جره، بالاده و بلبلك،باغ‌های فراوان پرتقال، نارنگی، لیموترش، لیموشیرین، كنار، خرما و رطب، این شهرستان را تبدیل به منطقه‌ای زیبا جهت گردشگری كرده است. كازرون با باغ‌های معروف مركبات شاپوری از شهرهای معروف به بهارنارنج فارس است كه بوی بهار نارنج‌های سحرانگیز و عطر بابونه‌های وحشی در فصل بهار هوای خاص و دلپذیری را در منطقه فراهم می‌كند. شهر تاریخی بیشابور در ? ???كیلومتری غرب شهر فعلی كازرون قرار دارد كه ویرانه‌های شهری به نام بیشاپور است كه مربوط به دوره ساسانی است كه در سال ? ????میلادی بنا شده و مهم‌ترین قسمت‌هایی كه از آن بجا مانده معبد آناهیتا، تالارتشریفات، ایوان و حیاط موزاییك و كاخ والرین است. این شهر به دستور شاپور اول ساخته شده و شامل سه بخش است:بخش اصلی كه توسط یك حصار و دیوار سنگ چین محصور بوده و بناهای حكومتی و مذهبی را شامل می‌شده، بخش دوم قسمت حفاظتی و نگهبانی شهر بوده، شامل قلعه‌ای به‌نام قلعه دختر كه در طرف شمال بر سینه كوه تنگ چوگان قرار گرفته است. در كنار شهر باستانی بیشاپور تنگه‌ای وجود دارد به نام تنگه چوگان كه در دو طرف آن گنجینه‌ای از نقوش برجسته و حجاری شده در دل كوه را حفظ كرده است. غار شاپور و مجسمه عظیم شاپور اول ساسانی از دیگر یادمان‌های مهم این عهد در كازرون است كه در چهار كیلومتری شهر بیشاپور در سینه كوه قرار دارد، ارتفاع مجسمه كه از سنگ یك پارچه ساخته شده هفت متر است. آتشكده جره،نقش برجسته بهرام دوم و كتیبه بزرگ ساسانی در سر مشهد ، نقش قندیل، گور دختر، خانقاه علیا یا مقبره سید امین‌الدین از دیگر یادمانهای تاریخی این دیار است. دریاچه آب شیرین پریشان كه زیستگاه انواع ماهی ، پرندگان مهاجراست از مناظر طبیعی و شگفت انگیزی برخوردار است كه سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود فرا می‌خواند. فرمانداركازرون گفت:هرسال مسافران زیادی ازنقاط مختلف كشوربرای استفاده از طبیعت زیباو دیدن آثار تاریخی به این شهرستان سفر می‌كنند. منصور صالح پور افزود:برای بهره‌گیری بهتر مسافران ازمناظر طبیعی، ستاد تسهیلات نوروزی چادرهای خانوادگی درنزدیك دریاچه پریشان،شهرتاریخی بیشابور و پارك مردانی در كازرون برپا می‌كند. وی اظهارداشت:همچنین مدارس كازرون نیز برای اسكان مسافران مهیا می‌شود ومردم می‌توانندبامراجعه‌به پایگاه‌های ستاد نوروزی از این امكانات بهره مند شوند. همچنین رییس میراث فرهنگی كازرون گفت: با همكاری شركت تعاونی توسعه گردشگری كازرون شش هزار بروشور چاپ شده و در ایام عید در اختیار مسافران قرار می‌گیرد. دسته‌بندیسایر جاذبه‌های تاریخیفارسکلید‌واژهغارشاهپور87886 بازدید
شهرستان بواناتپارسه کشاورزپارسه کشاورزشهرستان بواناتشهرستان بوانات از شمال با شهرستان ابرکوه (استان یزد)، از شرق با شهرستان خاتم (استان یزد)، از جنوب با شهرستان‌های ارسنجان و نیریز، و از غرب با شهرستان‌های پاسارگاد و خرمبید هم‌جوار است.
سکه های ساسانینمای ایران نمای ایران سکه های ساسانیسلسله ساسانی آخرین سلسله قدرمت و جهانی ایران بود. آنها خود را نوادگان و وارثان امپراطوری هخامنشیان می دانستند
درگذرگاه های ساسانی - تنگه چوگان، شهربیشاپور، کاخ و قلعه فیروزآباد - بخش نخستپروین هاوشپروین هاوشدرگذرگاه های ساسانی - تنگه چوگان، شهربیشاپور، کاخ و قلعه فیروزآباد - بخش نخستپس از فروپاشی حکومت پارتیان به دست اردشیر بابکان ،در اوایل قرن سوم میلادی،قدرتی جدید به نام سلسله ساسانی روی کار آمد.بنیان تعدادی از شهر های تاریخی ایران به دو پادشاه نخستین این سلسله ،اردشیر و شاپور منسوب است که ساخت هر یک از این شهر ها اهدافی را دنبال میکرد.
سنگ نگاره های ایران و گمانه یوفوها Ufoمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردسنگ نگاره های ایران و گمانه یوفوها Ufoطی بررسی و مطالعات یک دهه ای که بر روی سنگ نگاره های نقاط مختلف ایران و دیگر نقاط جهان داشتیم به نقوش انسان هایی بر خورد می کردیم که دستان و پاهایی باز داشتند ... .
سنگ نگاره های ایران و سکه های ایلماییمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردسنگ نگاره های ایران و سکه های ایلماییسنگ نگاره های ایران، مبانی تاریخ و هنر این سر زمین محسوب می شوند که رد پای آنها در کلیه عرصه های زیستی نیاکان قابل رصد است.
كاخ اردشیر ساسانی فیروز آبادنادر چقاجردینادر چقاجردیكاخ اردشیر ساسانی فیروز آبادكاخ اردشیر ساسانی با ابعاد ۵۹ در ۱۲۵ متر كه نخستین بنای تاق دار ساسانی محسوب می شود، در دو کیلومتری شمال شهر فیروزآباد قرار دارد.
چهارطاقی جرهنادر چقاجردینادر چقاجردیچهارطاقی جرهچهارطاقی (آتشگاه) بالاده یا جره با ارتفاع ۱۴ متر بر بالای تپه ای مرتفع در شمال شرقی شهر بالاده قرار گرفته است که یکی از پنج آتشکده ساخته شده توسط مهرنرسی وزیر بهرام دوم در مسیر فیروزآباد به بیشاپور میباشد.
نقش برجسته و کتیبه سرمشهدنادر چقاجردینادر چقاجردینقش برجسته و کتیبه سرمشهدبر صخره های مشرف بر روستای سرمشهد، نقش برجسته زیبا و بزرگی از بهرام دوم، پنجمین شاه ساسانی در حال مبارزه با دو شیر نر حک شده است. در این نقش برجسته بهرام دوم در حال مبارزه با دو شیر نر و حفاظت از همراهانش دیده میشود. یکی از شیرها در مقابل بهرام بر زمین افتاده و دیگری نیز که در حال حمله به شاه است، شمشیر بهرام را در سینه خود میبیند.
کاخ ساسانی سروستاننادر چقاجردینادر چقاجردیکاخ ساسانی سروستانکاخ ساسانی سروستان در ۷.۵ کیلومتری جنوب شهر سروستان در استان فارس قرار دارد.
نقش قندیلنادر چقاجردینادر چقاجردینقش قندیلنقش قندیل در فاصله ۸۵۰ متری شمال غرب روستای قندیل و ۶ کیلومتری شهر قائمیه (چنار شاهیجان) از توابع کازرون در استان فارس قرار دارد.
میل اژدهانادر چقاجردینادر چقاجردیمیل اژدهابنای سنگی میل اژدها که به نام های دیمه‌ میل و میل آزاد نیز نامیده می شود بنایی ساخته شده از ۱۶ ردیف سنگهای بزرگ تراشیده شده به شکل مکعب مستطیل بوده که بر دامنه تپه ای سنگی در ۵ کیلومتری غرب (جنوب غربی) شهرستان نورآباد و در نزدیکی راه این شهر به روستای آهنگری واقع شده است.
نقش برجسته سراب بهرامنادر چقاجردینادر چقاجردینقش برجسته سراب بهرام“نقش برجسته ها، راویان مصور تاریخ اند.”
آتشکده سنگی دارابنادر چقاجردینادر چقاجردیآتشکده سنگی دارابتنهاترین نیایشگاه‌ این بنای ساسانی که در 6 کیلومتری شهر داراب ساخته شده است تنها چهارتاقی در ایران است که همه‌ی دیوارها، ستون ها، سقف‌ها و اتاق‌ها به گونه‌ی یکپارچه در دل کوه تراشیده شده و آن را با نام چهارتاقی سنگی، آتشکده سنگی، آتشکده آذرخش و مسجد سنگی نیز می‌شناسند.
کوبه ها زنگهای اخبار امروزیعلی ناصریعلی ناصریکوبه ها زنگهای اخبار امروزیکوبه ها درقدیم بر روی درب نصب می شود تا کسی که پشت در قرار گرفته صاحب خانه را از حضور خود مطلع کند
نقوش انسان های فرا زمینیمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردنقوش انسان های فرا زمینینقاشی های درون غارهاو کوه های ایران، اسناد دست اولی هستند که با کشف آنها نگاه به تاریخ و هنر بشر متحول می شود.