میل اژدها

  • میل اژدها
  • میل اژدها
نادر چقاجردیيكشنبه 26 فروردين 1397 | 5 سال پیشبنای سنگی میل اژدها که به نام های دیمه‌ میل و میل آزاد نیز نامیده می شود بنایی ساخته شده از ۱۶ ردیف سنگهای بزرگ تراشیده شده به شکل مکعب مستطیل بوده که بر دامنه تپه ای سنگی در ۵ کیلومتری غرب (جنوب غربی) شهرستان نورآباد و در نزدیکی راه این شهر به روستای آهنگری واقع شده است. شکل ظاهری بنا شباهت زیادی با بناهای کعبه زرتشت در نقش رستم و مقبره کمبوجیه در پاسارگاد داشته و همانند آنها به شکل اطاقکی مکعب مستطیل و بدون استفاده از ملاط ساخته شده است. در رابطه با زمان ساخت و کاربرد این بنا، علیرغم شباهت فراوان ظاهری و سبک معماری آن با بناهای هخامنشی، باستان شناسان آنرا محل نگه داری آتش (همانند فانوس یا مناره راهنما) و متعلق به دوره اشکانی (یا سلوکیان)‌ میدانند.... برای دیدن پست کامل به وبلاگ مراجعه کنیدdavasaz.blogfa.comدسته‌بندیدژها ، قلعه‌ها ، برج و مناره‌هافارسکلید‌واژهمیلاژدهادیمهآزادنورآبادممسنیکعبهزرتشت1060 بازدید
  • نقش برجسته سراب بهرام“نقش برجسته ها، راویان مصور تاریخ اند.”
  • نقش قندیلنقش قندیل در فاصله ۸۵۰ متری شمال غرب روستای قندیل و ۶ کیلومتری شهر قائمیه (چنار شاهیجان) از توابع کازرون در استان فارس قرار دارد.
  • غار شاپورغار شاپور در منطقه تنگ چوگان و شهر بیشاپور در شهرستان کازرون مهمترین پایتخت ساسانیان در ارتفاع حدود ۸۰۰ متری از سطح زمین قرار دارد و مجسمهٔ شاپور از یک ستون چکیده غول‌پیکر که در این غار وجود داشته تراشیده شده و با وجود گذشت ۱۷۰۰ سال هم‌چنان پابرجا می‌باشد.
  • درگذرگاه های ساسانی - تنگه چوگان، شهربیشاپور، کاخ و قلعه فیروزآباد - بخش نخستپس از فروپاشی حکومت پارتیان به دست اردشیر بابکان ،در اوایل قرن سوم میلادی،قدرتی جدید به نام سلسله ساسانی روی کار آمد.بنیان تعدادی از شهر های تاریخی ایران به دو پادشاه نخستین این سلسله ،اردشیر و شاپور منسوب است که ساخت هر یک از این شهر ها اهدافی را دنبال میکرد.
  • درگذرگاه های ساسانی - تنگه چوگان,شهربیشاپور،کاخ و قلعه فیروزآباد - بخش دومخلق بسیاری از آثار هنری از جمله نقش برجسته ها و کتیبه ها در دوره ساسانی به طور مستقیم نتیجه اتفاقات سیاسی و اجتماعی این دوره بوده است و شاهان ساسانی جهت گزارش این رویدادها به آیندگان و جاودانه کردن خود در تاریخ به خلق این آثار هنری اقدام کرده اند.