بازار زنجان

بازار زنجان
یکی از مهمترین عناصر بافت تاریخی شهر زنجان ،مجموعه بازار آن است که تا امروز هم تداوم داشته است. بازار یکی از ارکان اصلی شهرهای ایران بوده که هسته فعالیت های اقتصادی، بازرگانی، دادوستد ، شکل گیری صنایع و اصناف و همچنین فعالیت های اجتماعی و فرهنگی محسوب می شده است. تعامل و هماهنگی بین عناصر بازار همواره به پویایی بازار وتوسعه شهر کمک کرده است.عناصری چون راسته اصلی، راسته های فرعی، دالان، چهارسو (چهار سوق)، میدان و جلوخان از فضاهای ارتباطی بازار به شمار می آیند. بازار زنجان یکی از طولانی ترین بازارهای ایران محسوب می شودکه هسته اولیه آن در دوره صفویه شکل گرفته و دردوره های بعد مخصوصا دوره قاجاریه تکمیل می گردد. مجموعه بازار قدیمی زنجان به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازاربالا و بازار پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. گستردگی جغرافیایی بازار زنجان و تنوع راسته ها ، تعدد سراها و حمام ها وکاروانسراهای درون شهری در راسته های فرعی که هرکدام به نامی و به فعالیتی خاص اختصاص یافته و وجود مساجد فراوان گویای پویایی این مجموعه در طول زمان های گذشته و شرایط حاکم بوده است. این بازار که طویل ترین بازار ایران می باشد نقش مهمی در شکوفایی شهر زنجان داشته است . منبع: اسماعیلی، حسن. 1394. مطالعه و بررسی تاریخ شکل گیری وعناصرکالبدی بازار زنجان. کنفرانس بین المللی علوم مهندسی، هنر و حقوق. ویراستار: زهرا ملکی. 00
فاطمه وفائیان | شنبه 12 آبان 1386
نمای ایران | شنبه 12 آبان 138600
از مطلب و تصویر ارسالی خوبتون متشكرم
بابک | شنبه 12 آبان 138600
از عكس و نوشته خوبتون ممنون. فقط كاش كمی بیش‌تر در مورد خود بازار زنجان و مشخصات و معماری آن توضیح می‌داید. به هر حال متشكرم... منتظر مطالب بعدی شما هستیم.
موج های یخ زدهتفرجگاه حسن ابدال در استان زنجان شامل یك منطقه كوهپایه ای و سد حسن ابدال می‌باشد. این مجموعه در ۱۰ کیلومتری شهر زنجان به سمت تهران پس از عبور از روستای حسن ابدال واقع شده است.
سنگ آرزوکوه گاوازنگ زنجان، مجموعه ائل داغی، قله سنبله.
گنبد سلطانیهگنبد سلطانیه مقبرهٔ اُلجایتو است که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد
گنبد سلطانیهاز عظیم ترین بناهای آرامگاهی دوران اسلامی در ایران است که پس از کلیسای جامع مریم مقدس در فلورانس ایتالیا و مسجد ایا صوفیه استانبول سومین گنبد بزرگ آجری در جهان به شمار می رود.
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
فاطمه وفائیان عضویت از چهارشنبه 9 آبان 1386بلند پایه ترین مردم در اندیشه ، آن است كه خود را از كنكاش بی نیاز نداند . امام علی (ع) مشخصات من : متولد 1355 خورشیدی متاهل دارای یك پسر (6 ساله) كارمند لیسانس حسابداری بزرگترین آرزو : داشتن ایرانی آباد ، آزاد ، آرام برای آیندگان .