سنگ های قیمتی-قلعه گال-جوشین(ژاسپر)

1-نام منطقه: قلعه گال جوشین -2 موقعیت: مرکز نقشه 1:100000 سیه رود 3 -نوع ماده معدنی: جاسپرهای الوان -4سنگ میزبان: رسوبات آبرفتی بستر رودخانه -5راه...

سنگ های قیمتی-قلعه گال-جوشین(ژاسپر)
شهرت گوزلی جمعه 31 خرداد 1392 | 12 سال پیش1-نام منطقه: قلعه گال جوشین -2 موقعیت: مرکز نقشه 1:100000 سیه رود 3 -نوع ماده معدنی: جاسپرهای الوان -4سنگ میزبان: رسوبات آبرفتی بستر رودخانه -5راههای دسترسی: تبریز - ورزقان – گال-جوشین -6 توصیف زمین شناسی: این محدوده تقریباً در مرکز نقشه 1:100000 سیه رود واقع شده است. لیتولوژی عمده این منطقه شامل ولکانیکهای ائوسن، کواترنر و واحدهای رسوبی پالئوسن می باشد. واحدهای ولکانیکی این منطقه نیز همانند سایر نقاط آذربایجان در اثر نفوذ سیالات گرمابی مرتبط با فاز پیرنه، دگرسان شده اند. گفتنی است، در داخل سنگهای ولکانیکی و پهنه های دگرسانی که عمدتاً در حد آرژیلیک و بعضاً آلونیت می باشند، رگه های سیلیسی و زونهای جاسپری متعددی شکل گرفته است. جاسپرها از خانواده سیلیس بوده که بدلیل سختی بالا و متراکم بودن اگر بصورت اولیه و برجا باشند، شکستن و جدا کردن آنها سخت می باشد اما جاسپرهای این منطقه تحت تأثیر فرایندهای فرسایش از محل اصلی پیدایش خود جدا شده و در بستر رودخانه گال جوشین چای پراکنده گشته اند. حمل و نقل جاسپرها در داخل رودخانه ضمن اینکه ناخالصی آنها را که عمدتاً تکه هایی از سنگهای میزبان بوده از بین برده و سبب شده که این جاسپرها بصورت گردشده در آیند. از ویژگیهای جاسپرهای این منطقه تنوع رنگی آنها می باشد، بطوریکه غالباً به رنگهای قرمز، قهوه ای، خاکستری، سفید و... مشاهده می شوند. همچنین گسترش و پراکنده شدن این جاسپرها در داخل رسوبات آبرفتی بستر رودخانه گال جوشین چای ( Qal )، این امکان را فراهم آورده که برداشت آنها به سهولت انجام پذیرد. بنظر میرسد جاسپرها در کل مسیر رودخانه گال جوشین چای گسترش یافته باشند، اما محدوده اصلی گسترش آنها در کف رودخانه و در نزدیکی منشأ قابل توجه بوده و در ابعادی تقریباً بطول 3 کیلومتر، عرض 50 متر و ضخامت 2 متر می باشد. از جاسپرهای با تنوع رنگی مختلف این منطقه، چندین نمونه مورد فرآوری قرار گرفته که نشان داده شده است دسته‌بندیدژها ، قلعه‌ها ، برج و مناره‌هاآذربایجان شرقیکلید‌واژهسنگهایقیمتیقلعهگالجوشینژاسپر74114 بازدید
قلعه سپید ندوشنمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانقلعه سپید ندوشنهنگامی که وارد شهر ندوشن شوید، از دور قلعه زیبایی را بالای تپه‌ای خواهید دید. این قلعه کوچک قلعه سپید یا سپیده یا سفیده نام دارد.
قلعه خرانقمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانقلعه خرانقاگر از میبد حدود ۶۰ کیلومتر در جاده‌ای که به سمت طبس می‌رود برانیم، به روستای زیبایی می‌رسیم که خرانق نام دارد. روستای زیبایی که در دشتی وسیع در کنار ارتفاعاتی نه چندان بلند جای گرفته و با کاروانسرا و قلعه‌ای بسیار زیبا خودنمایی می‌کند.
ارگ فورگمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانارگ فورگدرباره روستای فورگ و ارگ آن اندکی پیش از سفرم خواندم و شنیدم. اما شنیدن کی بود مانند دیدن! فورگ روستایی از در بخش درمیان از استان خراسان جنوبی است که در بلندترین نقطه آن ارگی زیبا ساخته شده است.
کلیسای سنت استپانوسمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانکلیسای سنت استپانوسجلفا زیبایی‌ها و دیدنی های گوناگون و رنگارنگی دارد اما بی شک یکی از جذاب ترین آنها کلیسای سن استپانوس یا استپانوس مقدس است.
آبشار آسیاب خرابه جلفامهدی مخلصیانمهدی مخلصیانآبشار آسیاب خرابه جلفاآبشار آسیاب خرابه جلفا، آبشاری کوچک اما زیباست که به دلیل وجود داشتن یک آسیاب آبی قدیمی به این نام خوانده می‌شود.
قلعه کنگلو معروف به عقاب مازندرانبابک ارجمندیبابک ارجمندیقلعه کنگلو معروف به عقاب مازندرانعقاب مازندران یا قلعه کنگلو یادگاری اساطیری
قلعۀ قدیمی ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ قدیمی ایراجاز دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه‌ای قدیمی که روی ارتفاعات این روستا استوار است، اشاره کرد.
قلعۀ ساسانی گرمهدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ ساسانی گرمهیکی از مناطق گردشگری گرمه، قلعه‌ای قدیمی ساخته‌شده از گل، خشت و سنگ است.
قلعۀ بیاضهدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است.
قلعۀ انوشیروان عادلدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ انوشیروان عادلقلعه جندق یا قلعۀ انوشیروان عادل از بناهای تاریخی شهر جندق و تنها قلعۀ مسکونی در ایران کنونی‌ست.
قلعۀ کرشاهی، کارشاهی یا قلعه سرداردریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ کرشاهی، کارشاهی یا قلعه سرداراین بنا بین رشته‌کوه سفیدآب و ملک صدرا واقع شده، در زمان قاجار توسط نایب حسین کاشی ساخته شده
میل اژدهانادر چقاجردینادر چقاجردیمیل اژدهابنای سنگی میل اژدها که به نام های دیمه‌ میل و میل آزاد نیز نامیده می شود بنایی ساخته شده از ۱۶ ردیف سنگهای بزرگ تراشیده شده به شکل مکعب مستطیل بوده که بر دامنه تپه ای سنگی در ۵ کیلومتری غرب (جنوب غربی) شهرستان نورآباد و در نزدیکی راه این شهر به روستای آهنگری واقع شده است.
قلعه کرشاهینادر چقاجردینادر چقاجردیقلعه کرشاهیقلعه کرشاهی یکی، از کامل‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های دفاعی فلات ایران، در شمال شهر بادرود و شرق شهر ابوزیدآباد از توابع کاشان قرار دارد.
چهارطاقی و قلعه باستانی نخلکجمال زعیمی یزدیجمال زعیمی یزدیچهارطاقی و قلعه باستانی نخلکچهارطاقی و قلعه باستانی در کنار روستا و معدن سرب نخلک در حدفاصل شهر انارک و چوپانان در مسیر نایین به طبس واقع شده است
قلعه کنگلو، دژی مستحکم در میان کوه های البرزرحیم زیوریقلعه کنگلو، دژی مستحکم در میان کوه های البرزقلعه کنگلو مانند دژی مستحکم و استوار در میان یک استار طبیعی در بالای دره باستانی آرم ...
قلعه تاریخی مارکوهمحمد رفیعیمحمد رفیعیقلعه تاریخی مارکوهقلعه تاریخی مارکوه کتالم. بام رامسرقلعه مارکوه بر بالای کوه مارکوه در سمت شرق کتالم از توابع شهر رامسر واقع شده است.