معرفی قلعه رودخان

قلعه رودخان بزرگترین دژنظامی -حكومتی منطقه گیلان وایران میباشد كه در فاصله 20 كیلومتری جنوب شهر فومن و در ارتفاع 655 تا 715 متری از سطح دریا در بلند ت...

هادی کراییيكشنبه 23 اسفند 1388 | 15 سال پیشقلعه رودخان بزرگترین دژنظامی -حكومتی منطقه گیلان وایران میباشد كه در فاصله 20 كیلومتری جنوب شهر فومن و در ارتفاع 655 تا 715 متری از سطح دریا در بلند ترین نقطه كوه قرار دارد برای رسیدن به این قلعه باید از شهر فومن ،روستاهای گشت،كردمحله، گشت رودخان ،سیاه كش ،سید آباد عبور كرد وبعداز گذشتن از روستای حیدر الات تا قلعه كه حدود 5 كیلومتر میباشد را باید با پای پیاده وبا گذشتن از جنگلهای بسیار زیبا وآبشارهای دلنشین طی كرد . تا پیش از قرن دهم هجری نام ونشانی از این قلعه خارق الاده به دیده نمیشود. برای اولین با آقای ((الكساندر شودزكو)) محقق لهستانی درسال 1830 میلادی هنگام تحقیق در گیلان متوجه این قلعه شد. این قلعه كه گفته میشود به دوران ساسانیان باز میگردد از دو بخش تشكیل شده است: 1) ارگ یامحل اسكان حاكم وخاواده ، ارگ یا شاه قلعه از دو طبقه واز آجر ودر قسمت غربی این بنا واقع است 2) قسمت نظامی یا قور خانه ، در سمت شرقی بنا قراردارد ، اتاقهای هشت ضلعی كه از آجر ساخته شده است هنوز بر فراز برج هادیده میشود. مساحت بخش شرقی كمتر از بخش غربی میباشد، بخش شرقی شامل دوازده ورودی ، زندان ،در اضطراری ، حمام وآبریز گاه وهمچنین چند واحد مسكونی است . بخش غربی دارای دوازده ورودی ،چشمه ،حوض ،آب انبار ،سردخانه ،حمام ،آبریزگاه ،شاه نشین ،چند واحد مسكونی كه به وسیله برج وبارو محصور شده ، میباشد قلعه رودخان متاسفانه هم اكنون از دسته آثار گردشگری مشهور به حساب نمی رود ،اما میتوان در صورت رسیدگی و توجه بیشتر به یكی از آثار گردشگری تبدیل شود.دسته‌بندیدژها ، قلعه‌ها ، برج و مناره‌هاگیلانکلید‌واژهمعرفیقلعهرودخان15686 بازدید
ولی اله چرابه چنین مکانهایی توجه نمیشواد؟يكشنبه 23 اسفند 1388 | 15 سال پیش
قلعه سپید ندوشنمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانقلعه سپید ندوشنهنگامی که وارد شهر ندوشن شوید، از دور قلعه زیبایی را بالای تپه‌ای خواهید دید. این قلعه کوچک قلعه سپید یا سپیده یا سفیده نام دارد.
قلعه خرانقمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانقلعه خرانقاگر از میبد حدود ۶۰ کیلومتر در جاده‌ای که به سمت طبس می‌رود برانیم، به روستای زیبایی می‌رسیم که خرانق نام دارد. روستای زیبایی که در دشتی وسیع در کنار ارتفاعاتی نه چندان بلند جای گرفته و با کاروانسرا و قلعه‌ای بسیار زیبا خودنمایی می‌کند.
ارگ فورگمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانارگ فورگدرباره روستای فورگ و ارگ آن اندکی پیش از سفرم خواندم و شنیدم. اما شنیدن کی بود مانند دیدن! فورگ روستایی از در بخش درمیان از استان خراسان جنوبی است که در بلندترین نقطه آن ارگی زیبا ساخته شده است.
قلعه کنگلو معروف به عقاب مازندرانبابک ارجمندیبابک ارجمندیقلعه کنگلو معروف به عقاب مازندرانعقاب مازندران یا قلعه کنگلو یادگاری اساطیری
قلعۀ قدیمی ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ قدیمی ایراجاز دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه‌ای قدیمی که روی ارتفاعات این روستا استوار است، اشاره کرد.
قلعۀ ساسانی گرمهدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ ساسانی گرمهیکی از مناطق گردشگری گرمه، قلعه‌ای قدیمی ساخته‌شده از گل، خشت و سنگ است.
قلعۀ بیاضهدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است.
قلعۀ انوشیروان عادلدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ انوشیروان عادلقلعه جندق یا قلعۀ انوشیروان عادل از بناهای تاریخی شهر جندق و تنها قلعۀ مسکونی در ایران کنونی‌ست.
قلعۀ کرشاهی، کارشاهی یا قلعه سرداردریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ کرشاهی، کارشاهی یا قلعه سرداراین بنا بین رشته‌کوه سفیدآب و ملک صدرا واقع شده، در زمان قاجار توسط نایب حسین کاشی ساخته شده
میل اژدهانادر چقاجردینادر چقاجردیمیل اژدهابنای سنگی میل اژدها که به نام های دیمه‌ میل و میل آزاد نیز نامیده می شود بنایی ساخته شده از ۱۶ ردیف سنگهای بزرگ تراشیده شده به شکل مکعب مستطیل بوده که بر دامنه تپه ای سنگی در ۵ کیلومتری غرب (جنوب غربی) شهرستان نورآباد و در نزدیکی راه این شهر به روستای آهنگری واقع شده است.
عبور از بهشتمهرداد زینلیانمهرداد زینلیانعبور از بهشتجاده رویایی اسالم به خلخال در استان گیلان
قلعه کرشاهینادر چقاجردینادر چقاجردیقلعه کرشاهیقلعه کرشاهی یکی، از کامل‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های دفاعی فلات ایران، در شمال شهر بادرود و شرق شهر ابوزیدآباد از توابع کاشان قرار دارد.
چهارطاقی و قلعه باستانی نخلکجمال زعیمی یزدیجمال زعیمی یزدیچهارطاقی و قلعه باستانی نخلکچهارطاقی و قلعه باستانی در کنار روستا و معدن سرب نخلک در حدفاصل شهر انارک و چوپانان در مسیر نایین به طبس واقع شده است
قلعه کنگلو، دژی مستحکم در میان کوه های البرزرحیم زیوریقلعه کنگلو، دژی مستحکم در میان کوه های البرزقلعه کنگلو مانند دژی مستحکم و استوار در میان یک استار طبیعی در بالای دره باستانی آرم ...
قلعه تاریخی مارکوهمحمد رفیعیمحمد رفیعیقلعه تاریخی مارکوهقلعه تاریخی مارکوه کتالم. بام رامسرقلعه مارکوه بر بالای کوه مارکوه در سمت شرق کتالم از توابع شهر رامسر واقع شده است.