مقبره مدرس(ره)

آرامگاه شهید مدرّس: »» در ضلع حنوبی شهر كاشمر، مردی آرام سر بر بالین خاك نهاده است كه سال‌ها نستوه و استوار، خواب‌های شیرین رضاخان را آشفته ‌ساخته...

مقبره مدرس(ره)
محمد حسین ضیاءسه‌شنبه 18 تير 1387 | 16 سال پیشآرامگاه شهید مدرّس: »» در ضلع حنوبی شهر كاشمر، مردی آرام سر بر بالین خاك نهاده است كه سال‌ها نستوه و استوار، خواب‌های شیرین رضاخان را آشفته ‌ساخته و الگویی بی‌بدیل برای نسل‌های آینده گریده است. او كسی نیست جز سیّدحسن مدرّس. چنان که پیشتر گفتیم، آیت الله سیّدحسن مدرّس در سال 1316 هـ.ش در كاشمر به شهادت رسید. مقبره‌ی وی، تا چند سال پس از شهادتش رونقی نداشت. تا این‌كه در سال 1320 هـ.ش حكومت رضاخان زوال یافت و مردم از فرصت پیش آمده در جهت ساخت آرامگاهی برای آن اقدام كردند. با همّت مردم در سال 1325 هـ.ش باغات اطراف خریداری شد و مقبره‌ی كوچكی بر سر آن ایجاد شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به فرمان امام خمینی‌‹ره›، مسؤولیّت تعمیر و بازسازی آرامگاه مذكور، به آستان قدس رضوی محوّل گردید. این تصمیم خردمندانه، تحوّل بزرگی را در زمینه‌‌های مختلف عمرانی، فرهنگی و گردشگری درپی داشت. در حال حاضر، آرامگاهی زیبا با دو صحن شمالی و جنوبی، جمعاً به مساحت 7000 متر مربّع، بر سر قبر شهید مدرّس ایجاد شده است. علاوه بر آن كتاب‌خانه‌ای به ظرفیّت حدود 28000 جلد كتابـ مجهّز به تالارهای مطالعاتی مجزّا و موزه‌ی اختصاصی شهید مدرّس، حاوی اسناد و مداركی از زندگی و مبارزات این مرد بزرگ، همه روزه مرجع جمعی از شهروندان كاشمری و زوّار و گردشگران شهرهای مختلف ایران است. جدای از نام و آوازه‌ی شهید مدرّس، آنچه بر شكوه و معنویّت این مجموعه افزوده است، قبور جمعی از شهدای گلگون كفن این شهر است. مردان بی‌ریایی كه ترجمان عشق بودند و اسوه‌های حمیّت و مردانگی. دسته‌بندیآرامگاه‌هاخراسان رضویکلید‌واژهمقبرهمدرسره15765 بازدید
گنبد سلطانیهبابک ارجمندیبابک ارجمندیگنبد سلطانیهگنبد سلطانیه؛ آرامگاه سلطان محمد خدابنده (اُلجایتو)، هشتمین سلطان مغول
اقامتگاه بوم‌گردی میرزا غلام حسین خانبوم ما بوم ما اقامتگاه بوم‌گردی میرزا غلام حسین خاناقامتگاه از یک سو به دشت کویر می‌رسد. قلعه دختر، سد تاریخی، آبشار و رودخانه در نزدیکی روستای درونه است.
آرامگاه چلپی اوغلوسپیده اصلانسپیده اصلانآرامگاه چلپی اوغلوبنای آرامگاه منتسب به عارف چلپی است. وی نوه ی مولانا جلاالدین محمد بلخی است. چلپی اوغلو عارفی شاعر و اهل سیر و سیاحت بود. او یک سال را در سلطانیه زنجان، پایتخت ایلخانیان سپری کرد و به عرفای شهر شیوه رقص سماع آموخت.
آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانیسپیده اصلانسپیده اصلانآرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانیآرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی در روستای صوفی آباد، حدود ۱۰ کیلو متری شمال غربی شهر سمنان واقع است. بنای آرامگاه و خانقاه این عارف مشهور بازمانده معماری اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است.
مجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلیمونا سلطانیمونا سلطانیمجموعه آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلینگاهی اجمالی به بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ،معروف به گنبد الله الله
آرامگاه جرجیس پیامبربابک ارجمندیبابک ارجمندیآرامگاه جرجیس پیامبرمکانی مقدس در حاشیه کویر مرکزی ایران و پوشیده از گیاه هوم
پیر علمدار دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر پیر علمدار دامغانآرامگاه پیر علمدار واقع در محلۀ خوریا، نزدیک مسجد دامغان و در خیابان شهید مطهری، از آثار تاریخی ارزشمند قرن پنجم ایران است.
گنبد سلطانیهسپیده اصلانسپیده اصلانگنبد سلطانیهاز عظیم ترین بناهای آرامگاهی دوران اسلامی در ایران است که پس از کلیسای جامع مریم مقدس در فلورانس ایتالیا و مسجد ایا صوفیه استانبول سومین گنبد بزرگ آجری در جهان به شمار می رود.
گور دخترنادر چقاجردینادر چقاجردیگور دختربنای گور دختر بسیار شبیه به بنای آرامگاه کورش کبیر است، به گونه ای که شاید بتوان آنرا مینیاتوری از آن و یا مدل و الگویی اولیه ای برای آن بنا نامید.
شاه نعمت الله ولیعبدل شعبانیعبدل شعبانیشاه نعمت الله ولیشاه نعمت‌الله ولی (نام کامل: سید نورالدین نعمت‌الله بن محمد بن کمال‌الدین یحیی کوه بنانی کرمانی) معروف به سید نورالدین شاه نعمت‌الله ولی ماهانی کرمانی[۱] (۷۳۰، ۷۳۱–۸۳۲، ۸۳۴)، شاعر و عارفِ ایرانی بود. سلسله نعمت‌اللهی منسوب به اوست...
سد دولت آباد چنارانماسو ماسویاسد دولت آباد چنارانسد دولت آباد چناران در نزدیکی روستای دولت آباد قرار دارد و در نزدیکی چناران در استان خراسان رضوی واقع شده است.
مجموعه  تاریخی باغ مزار کدکنمجید رفیعیمجید رفیعیمجموعه تاریخی باغ مزار کدکنمجموعه تاریخی فرهنگی باغ مزار در مرکز شهر کدکن واقع است.
شکوفه های بهاری شهرکدکنمجید رفیعیمجید رفیعیشکوفه های بهاری شهرکدکنهمه ساله در فصل بهار‍ شکوفه های بهاری رنگ و بوی خاصی به چهره و سیمای شهرکدکن می بخشند درختان آلو وآلوچه مقدار قابل توجهی از درختان شهر کدکن را در بر می گیرند.