بازار زنجان

بازار زنجان
یکی از مهمترین عناصر بافت تاریخی شهر زنجان ،مجموعه بازار آن است که تا امروز هم تداوم داشته است. بازار یکی از ارکان اصلی شهرهای ایران بوده که هسته فعالیت های اقتصادی، بازرگانی، دادوستد ، شکل گیری صنایع و اصناف و همچنین فعالیت های اجتماعی و فرهنگی محسوب می شده است. تعامل و هماهنگی بین عناصر بازار همواره به پویایی بازار وتوسعه شهر کمک کرده است.عناصری چون راسته اصلی، راسته های فرعی، دالان، چهارسو (چهار سوق)، میدان و جلوخان از فضاهای ارتباطی بازار به شمار می آیند. بازار زنجان یکی از طولانی ترین بازارهای ایران محسوب می شودکه هسته اولیه آن در دوره صفویه شکل گرفته و دردوره های بعد مخصوصا دوره قاجاریه تکمیل می گردد. مجموعه بازار قدیمی زنجان به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازاربالا و بازار پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. گستردگی جغرافیایی بازار زنجان و تنوع راسته ها ، تعدد سراها و حمام ها وکاروانسراهای درون شهری در راسته های فرعی که هرکدام به نامی و به فعالیتی خاص اختصاص یافته و وجود مساجد فراوان گویای پویایی این مجموعه در طول زمان های گذشته و شرایط حاکم بوده است. این بازار که طویل ترین بازار ایران می باشد نقش مهمی در شکوفایی شهر زنجان داشته است . فاطمه وفائیان | شنبه 12 آبان 1386818 بازدید
نمای ایران از مطلب و تصویر ارسالی خوبتون متشكرمشنبه 12 آبان 1386 | 14 سال پیش
بابک از عكس و نوشته خوبتون ممنون. فقط كاش كمی بیش‌تر در مورد خود بازار زنجان و مشخصات و معماری آن توضیح می‌داید. به هر حال متشكرم... منتظر مطالب بعدی شما هستیم.شنبه 12 آبان 1386 | 14 سال پیش
موج های یخ زدهتفرجگاه حسن ابدال در استان زنجان شامل یك منطقه كوهپایه ای و سد حسن ابدال می‌باشد. این مجموعه در ۱۰ کیلومتری شهر زنجان به سمت تهران پس از عبور از روستای حسن ابدال واقع شده است.
سنگ آرزوکوه گاوازنگ زنجان، مجموعه ائل داغی، قله سنبله.
گنبد سلطانیهگنبد سلطانیه مقبرهٔ اُلجایتو است که در ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ در شهر سلطانیه (پایتخت ایلخانیان) ساخته شد
آرامگاه چلپی اوغلوبنای آرامگاه منتسب به عارف چلپی است. وی نوه ی مولانا جلاالدین محمد بلخی است. چلپی اوغلو عارفی شاعر و اهل سیر و سیاحت بود. او یک سال را در سلطانیه زنجان، پایتخت ایلخانیان سپری کرد و به عرفای شهر شیوه رقص سماع آموخت.
فاطمه وفائیان هموند از چهارشنبه 9 آبان 1386بلند پایه ترین مردم در اندیشه ، آن است كه خود را از كنكاش بی نیاز نداند . امام علی (ع) مشخصات من : متولد 1355 خورشیدی متاهل دارای یك پسر (6 ساله) كارمند لیسانس حسابداری بزرگترین آرزو : داشتن ایرانی آباد ، آزاد ، آرام برای آیندگان .