تولید محتوای دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ

قلعه كوهاب

این کاروانسرا متعلق به دوره صفوی بوده و به شماره ۱۴۸۹ در سال 1355 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است

  • قلعه كوهاب
  • قلعه كوهاب
  • قلعه كوهاب
سپیده اصلانجمعه 24 بهمن 1399 | 4 سال پیشقلعه كوهاب یا همان كاروانسرای میرابوالمعالی در باغ شهر تاریخی نطنز، در مجاورت جاده قدیم اصفهان-کاشان واقع‌ شده است. این بنا با همکاری سازمان میراث فرهنگی و بخش خصوصی مرمت شده است و کاربری اقامتی دارد. بنا مستطیل شکل و دارای مساحتی حدود ۳۹۶۲متر مربع و دارای ۲۳ اطاق بوده که در ۴ سمت حیاط قرار دارند. با توجه به رونق تجاری در دوره صفوی و امنیت راه ها و گسترش ارتباطات با هند و اروپا ساخت کاروان سراهای شهری و برون شهری رونق یافت. کاروان سرای کوهاب جزو کاروان سراهای شهری دوره خود محسوب می شود که در زمان شاه عباس اول ساخته شده است. با توجه به گستردگی فضا و تعدد اتاق ها می توان گفت این کاروان‌سرا روزگار پرشوری داشته است. مملو از کاروانیان، کالاهای تجاری، پارچه ها و صنایع دستی بی نظیر صفوی که حتما قصه مسافران و تجار زیادی در آن قابل جستجو است. گفتگوهای شبانه تجار در زیر نور چراغ های روغنی و برنامه ریزی های سفر در جاده طولانی ابریشم. جذابیت مضاعف این کاروانسرای صفوی دیدن نمای جذاب گنبد باز است که به محض ورود به مجموعه در سر در آن قاب شده است. گنبد باز به دستور شاه عباس کبیر برای باز شکاری فداکار، که جان خود را فدای شاه کرد بنا شده است. باز شکاری دست‌آموز که جان شاه را در جام زهر آلود آب، با جان سپاری خود حفظ کرد. سپس شاه به قدری بی‌قرار شد که گنبدی با نام این پرنده بر بلندای کوه‌های نطنز ساخت. امروزه این کاروانسرا با توجه به طراحی نو و دکوراسیون جذاب در اتاق ها و رستوران نزدیک به تحویل است اما هنوز به بهره برداری کامل نرسیده است. از جذابیت های اطراف این کاروان سرا باغ رستوران کو هاب است. درختان چنار افراشته و جوی آب داخل مجموعه که از قناتی پر آب نشات می گیرد جزو جذاب ترین و فرح بخش ترین فضاهای نطنز برای صرف غذا است. قناعت و انصاف مالک رستوران برای دوره تاریخی من و شما نیست گویا او هم بازمانده است از تاریخ. دسته‌بندیکاروان سراهااصفهانکلید‌واژهقلعه كوهابکاروانسراشاه عباس کبیرنطنزگنبد بازكاروانسرای میرابوالمعالی33450 بازدید
کاروانسرای خرانقمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانکاروانسرای خرانقکاروانسرایی زیبا که در کنار بافت قدیم و قلعه خرانق قرار گرفته است.
اقامتگاه بوم‌گردی سرای جواهربوم ما بوم ما اقامتگاه بوم‌گردی سرای جواهردر بافت تاریخی و مرکز شهر قرار دارد. 20 متر فاصله با مسجد جامع نطنز، 30 متر با آتشکده نطنز
موزه کلوکسعید جواهریسعید جواهریموزه کلوکموزه کلوک نطنز ؛ از صفویه ،قاجار و پهلوی
جندق‌سپیده اصلانسپیده اصلانجندق‌جَندَق‌ ، دهستان‌ و شهری‌ در بخش‌ خور و بیابانک‌ در شهرستان‌ نائین‌ در استان‌ اصفهان‌.دهستان‌ جندق‌، به‌ مرکزیت‌ شهر جندق‌، تقریباً در جنوب‌ دشت‌ کویر و در شمال‌ بخش‌ خور و بیابانک‌ واقع‌ است‌. از شمال‌ به‌ دهستان‌ طُرود (در بخش‌ مرکزی‌ شهرستان‌ شاهرود)، از مشرق‌ و جنوب‌ شرقی‌ به‌ دهستان‌ بیابانک‌ و از جنوب‌ غربی‌ و مغرب‌ به‌ دهستان‌ چوپانان‌ (در بخش‌ اَنارک‌) محدود می‌شود و مشتمل‌ بر یازده‌ آبادی‌ و یک‌ شهر به‌ نام‌ جندق‌ است‌.
کاخ سرهنگ آبادسپیده اصلانسپیده اصلانکاخ سرهنگ آباداین کاخ در جنوب روستای سرهنگ آباد که روستایی است سر سبز در دل کویر در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی زواره در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار گرفته است. ساخت این باغ توسط سرهنگ مصطفی قلی خان سهام السلطنه از امرای اردستان که مدت سی سال مسئول قراسورانی (ژاندارمی) حدود یزد و کاشان و اردستان به عهده ي وي بوده صورت گرفته است.
آتشکده نطنزمونا سلطانیمونا سلطانیآتشکده نطنزآتشکده نطنز ،نیایشگاه زرتشتيان
مسجد جامع نطنزبابک ارجمندیبابک ارجمندیمسجد جامع نطنزمسجد جامع یا مسجد جمعهٔ نطنز
بنای تاریخی عباس آبادمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانبنای تاریخی عباس آبادکاخ عباس آباد نطنز، یادگاری از دوران صفویه است که در کنار جاده قدیم نطنز به کاشان قرار دارد.
کاخ هشت بهشتمصطفی ربیعی بهشتیمصطفی ربیعی بهشتیکاخ هشت بهشتکاخ هشت‌ بهشت یک کاخ تاریخی در شهر اصفهان است که در دوران صفویان و در سال ۱۰۸۰ قمری ساخته شده‌است. ساختمان این کاخ در دو طبقه در میان باغی بزرگ بنا شده‌است. سبک معماری این بنا به شیوه اصفهانی است.
شهر زیبای ورزنهمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانشهر زیبای ورزنهشهر کوچک و زیبای ورزنه، در حاشیه زاینده‌رود و نزدیک به باتلاق گاوخونی از مکان هایی است که هر کس دست کم یکبار باید آن را ببیند.
تالاب گاوخونیمهدی مخلصیانمهدی مخلصیانتالاب گاوخونیتالاب گاوخونی در فاصله 140 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و 30 کیلومتری شهر تاریخی ورزنه قرار دارد. این تالاب در جنوب شرقی بخش بن رود و شهر ورزنه، شمال شرقی بخش جرقویه و در جنوب غربی شهرستان نایین و غرب منطقه ندوشن از استان یزد و شمال غرب کویر ابرقو قرار دارد.
دریاچه کویر دریاچه کویر شنبه به در زوارهاهالی زواره بعد از ظهر اولین شنبۀ سال نو ...
کویر دق سرخدریاچه کویر دریاچه کویر کویر دق سرخنزدیک شهر زواره، کویری به نام دق سرخ وجود دارد که با جنگلی از درختان تاغ از کویر مرکزی ایران جدا شده است.
عمارت سرهنگ آباد یا کوشکدریاچه کویر دریاچه کویر عمارت سرهنگ آباد یا کوشککوشک یا کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به چهلستون در جنوب روستای سرهنگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق زواره قرار دارد.
سرو کهن ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر سرو کهن ایراجسرو ایراج به ارتفاع بیش از ۵۰ متر و دارای عمری بیش از ۱۰۰۰ سال است
قلعۀ قدیمی ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ قدیمی ایراجاز دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه‌ای قدیمی که روی ارتفاعات این روستا استوار است، اشاره کرد.