قلعه باستانی محمدیه نایین

  • قلعه باستانی محمدیه نایین
  • قلعه باستانی محمدیه نایین
قلعه عاشورگاه (محمدیه) از بناهای دوره زرتشت به شمار میرود و بالای كوهی مشرف بر محمدیه است. قدمت این قلعه قرنها پیش از به وجود آمدن نایین است و تقریبا از تمامی نقاط محمدیه و نیز از جاده نایین به انارك قابل مشاهده است. احتمالا در گذشته این قلعه به عنوان دژی ایمن استفاده میشده است. هرچند در زمان حاضر از این قلعه اصلا محافظت نمیشود و روز به روز بیشتر تخریب میگردد، اما همچنان از لابلای آثار دیوارها و اتاقك های آن میتوان شكوه گذشته آن را احساس كرد. كارگاههای عبابافی محمدیه نایین در فاصله بسیار اندكی از این قلعه قرار دارند. 10
نجمه | چهارشنبه 26 فروردين 1394
نمای ایران | چهارشنبه 26 فروردين 139400
سپاس
عبدل | شنبه 19 ارديبهشت 139400
زیباست
كارگاههای عبابافی محمدیه نایینزنده نگه داشتن یك هنر
عمارت سرهنگ آباد یا کوشککوشک یا کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به چهلستون در جنوب روستای سرهنگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق زواره قرار دارد.
کاخ سرهنگ آباداین کاخ در جنوب روستای سرهنگ آباد که روستایی است سر سبز در دل کویر در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی زواره در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار گرفته است. ساخت این باغ توسط سرهنگ مصطفی قلی خان سهام السلطنه از امرای اردستان که مدت سی سال مسئول قراسورانی (ژاندارمی) حدود یزد و کاشان و اردستان به عهده ي وي بوده صورت گرفته است.
شهر زیبای ورزنهشهر کوچک و زیبای ورزنه، در حاشیه زاینده‌رود و نزدیک به باتلاق گاوخونی از مکان هایی است که هر کس دست کم یکبار باید آن را ببیند.
کویر دق سرخنزدیک شهر زواره، کویری به نام دق سرخ وجود دارد که با جنگلی از درختان تاغ از کویر مرکزی ایران جدا شده است.
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
نجمه فرشینجمه فرشیعضویت از شنبه 27 بهمن 1386اگر پیاده هم شده سفر کن،در ماندن میپوسی. دكترشریعتی