کویر حاج علیقلی دامغان

  • کویر حاج علیقلی دامغان
  • کویر حاج علیقلی دامغان
دریاچه کویر دوشنبه 19 اسفند 1398 | 4 سال پیشکویر حاج علیقلی کویر حاج علیقلی، نمکزاری در جنوب شرقی دامغان است و در دهستان دامنکوه قرار‌دارد. این کویر از کوه آهواند در شرق تا روستای فرات در غرب ادامه دارد و مساحت آن ۶۵۴۱ کیلومتر مربع است. این کویر از جنوب به کوه‌های دولت‌دیار ، کوه خرس و کوه ترکمن‌گدر، از جنوب غربی به کوه‌های کوه پنج و کوه سرخ ، از غرب به دهستان فرات، از شمال به کویر دامغان و از شرق به کوه آهوند محدود می‌شود. عمیق‌ترین منطقۀ این کویر در قسمت مرکزی و جنوب شرقی قرار دارد و معروف‌ترین رودی که به این کویر می‌ریزد، رود فصلی کر است. زمین‌های این کویر پوشیده از پلتفرم‌های نمکی پلی‌گن است و زمین‌های اطراف آن باتلاقی با در صد چسبندگی متوسط هستند. تپه‌های هلالی ‌شکل جزو فراوان‌ترین و مشخص‌ترین تپه‌های ماسه‌ای در نواحی بیابانی هستند و به برخان شهرت دارند. تنوعی گسترده از تپه‌های برخانی در کویر حاج علیقلی وجود دارد. دسته‌بندیسمناندشت‌ها، کویرها و جلگه‌هاکلید‌واژهدریاچه کویرکویر حاج علیقلینمکزاردامغانکوه آهوندرود فصلیتپه هلالیتپه ماسه ایدهستاندامنکوه770 بازدید
عمارت سرهنگ آباد یا کوشککوشک یا کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به چهلستون در جنوب روستای سرهنگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق زواره قرار دارد.
سرو کهن ایراجسرو ایراج به ارتفاع بیش از ۵۰ متر و دارای عمری بیش از ۱۰۰۰ سال است
قلعۀ قدیمی ایراجاز دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه‌ای قدیمی که روی ارتفاعات این روستا استوار است، اشاره کرد.
تاریخچه ایراجنام روستای تاریخی ایراج در متون قدیمی ارابه و در بعضی متون نیز نام زرتشتی ارا آمده است.
چشمۀ گرمهاز دل کوه و با خنکای بهار، آبی زلال از چشمه‌ای در این روستا سر برآورده است.
قلعۀ ساسانی گرمهیکی از مناطق گردشگری گرمه، قلعه‌ای قدیمی ساخته‌شده از گل، خشت و سنگ است.
روستای گرمهروستای گرمه از توابع خور و بیابانک، در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان خور استان اصفهان و در حاشیۀ کویر مرکزی ایران قرار گرفته است.
قلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است.
قلعۀ انوشیروان عادلقلعه جندق یا قلعۀ انوشیروان عادل از بناهای تاریخی شهر جندق و تنها قلعۀ مسکونی در ایران کنونی‌ست.
معدن نمک کوهدشت کهنمعادن نمک گرمسار جزو بزرگ‌ترین معادن نمک در ایران هستند
پیر علمدار دامغانآرامگاه پیر علمدار واقع در محلۀ خوریا، نزدیک مسجد دامغان و در خیابان شهید مطهری، از آثار تاریخی ارزشمند قرن پنجم ایران است.
مسجد تاریخانه دامغانتاریخانۀ دامغان معبدی‌ست که در دورۀ اسلامی به عنوان مسجد از آن استفاده می‌شد
دریاچۀ نمک حاج علیقلی دامغاندریاچۀ نمک حاج علیقلی یکی از جاذبه‌های منحصر‌ به فرد دامغان، در ۵۰ کیلومتری جنوب شهر دامغان واقع شده است
تپه حصار دامغانتپه حصار دامغان در 2 کیلومتری جنوب شهرستان دامغان، در منطقه‌ای نیمه‌خشک و در پای مخروط‌افکنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است.
فیلم مستند دریاچه کویرهزاران سال پیش، در سرزمینی که امروز کویر مرکزی ایران است، دریاچه‌ای بزرگ وجود داشت. کویر کنونی، سرزمینی با پوششی سبز و جنگلی تنک بود که در آن، دریاچه‌هایی کوچک و بزرگ با رودهایی به هم می‌پیوستند.
کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام - ده نمک گرمسارساخت کاروانسرا در مسیر جاده‌های مهمی که از این منطقه می‌گذشتند
تاریخچه گرمسارشهرستان گرمسار در غرب استان سمنان و در فاصلهٔ ۱۱۰ کیلومتری از جنوب شرقی استان تهران قرار دارد.