تپه حصار دامغان

  • تپه حصار دامغان
  • تپه حصار دامغان
  • تپه حصار دامغان
  • تپه حصار دامغان
دریاچه کویر دوشنبه 19 اسفند 1398 | 4 سال پیشتپه‌حصار این تپۀ(1) باستانی در 2 کیلومتری جنوب شهرستان دامغان، در منطقه‌ای نیمه‌خشک و در پای مخروط‌افکنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است. بر اساس یافته‌های به دست آمده و سن‌سنجی‌های مطلق از طریق کربن ۱۴، تاریخ قدیمی‌ترین لایه‌های تپه‌حصار به اواسط هزارۀ پنجم باز می‌گردد. نخستین بار اریخ اشمیت(2) در سال ۱۹۳۳ میلادی، این تپه را به شکل جدی مورد کاوش قرار داد. به طور کلی در نتیجهٔ این کاوش‌ها مشخص شد که این محوطۀ باستانی سه دورۀ فرهنگی متفاوت از اواخر دوران نوسنگی(3) تا پایان عصر مفرغ(4) داشته است. در نتیجۀ یکی از این کاوشها مشخص شد تپه‌حصار دامغان در هزاره‌های چهارم و سوم پیش از میلاد، یکی از مراکز مهم تولیدی برای ساخت انواع اقلام صادراتی مانند اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران بوده است. با توجه به موقعیت زمین‌شناسی منطقه که بسیاری از منابع معدنی برای ساکنان حصار در دسترس بوده، همچنین قرارگیری این تپه سر راه تجاری شرق به غرب (جادۀ خراسان بزرگ) می‌توان به جایگاه و اهمیت این تپه در تعاملات فرهنگی و تجاری میان مرکز فلات، آسیای مرکزی، جنوب شرق ایران و بین‌النهرین پی برد. دسته‌بندیکتیبه‌ها و تپه‌های باستانیسمنانکلید‌واژهتپه حصاراریخ اشمیتدامغاندریاچه کویر694 بازدید
عمارت سرهنگ آباد یا کوشککوشک یا کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به چهلستون در جنوب روستای سرهنگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق زواره قرار دارد.
سرو کهن ایراجسرو ایراج به ارتفاع بیش از ۵۰ متر و دارای عمری بیش از ۱۰۰۰ سال است
قلعۀ قدیمی ایراجاز دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه‌ای قدیمی که روی ارتفاعات این روستا استوار است، اشاره کرد.
تاریخچه ایراجنام روستای تاریخی ایراج در متون قدیمی ارابه و در بعضی متون نیز نام زرتشتی ارا آمده است.
چشمۀ گرمهاز دل کوه و با خنکای بهار، آبی زلال از چشمه‌ای در این روستا سر برآورده است.
قلعۀ ساسانی گرمهیکی از مناطق گردشگری گرمه، قلعه‌ای قدیمی ساخته‌شده از گل، خشت و سنگ است.
روستای گرمهروستای گرمه از توابع خور و بیابانک، در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان خور استان اصفهان و در حاشیۀ کویر مرکزی ایران قرار گرفته است.
قلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است.
قلعۀ انوشیروان عادلقلعه جندق یا قلعۀ انوشیروان عادل از بناهای تاریخی شهر جندق و تنها قلعۀ مسکونی در ایران کنونی‌ست.
معدن نمک کوهدشت کهنمعادن نمک گرمسار جزو بزرگ‌ترین معادن نمک در ایران هستند
پیر علمدار دامغانآرامگاه پیر علمدار واقع در محلۀ خوریا، نزدیک مسجد دامغان و در خیابان شهید مطهری، از آثار تاریخی ارزشمند قرن پنجم ایران است.
مسجد تاریخانه دامغانتاریخانۀ دامغان معبدی‌ست که در دورۀ اسلامی به عنوان مسجد از آن استفاده می‌شد
دریاچۀ نمک حاج علیقلی دامغاندریاچۀ نمک حاج علیقلی یکی از جاذبه‌های منحصر‌ به فرد دامغان، در ۵۰ کیلومتری جنوب شهر دامغان واقع شده است
کویر حاج علیقلی دامغانکویر حاج علیقلی، نمکزاری در جنوب شرقی دامغان است و در دهستان دامنکوه قرار‌دارد
فیلم مستند دریاچه کویرهزاران سال پیش، در سرزمینی که امروز کویر مرکزی ایران است، دریاچه‌ای بزرگ وجود داشت. کویر کنونی، سرزمینی با پوششی سبز و جنگلی تنک بود که در آن، دریاچه‌هایی کوچک و بزرگ با رودهایی به هم می‌پیوستند.
کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام - ده نمک گرمسارساخت کاروانسرا در مسیر جاده‌های مهمی که از این منطقه می‌گذشتند
تاریخچه گرمسارشهرستان گرمسار در غرب استان سمنان و در فاصلهٔ ۱۱۰ کیلومتری از جنوب شرقی استان تهران قرار دارد.