کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام - ده نمک گرمسار

  • کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام -  ده نمک گرمسار
  • کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام -  ده نمک گرمسار
کاروانسراها ساخت کاروانسرا در مسیر جاده‌های مهمی که از این منطقه می‌گذشتند، از یادگارهای شاه عباس صفوی‌ست. گفتنی‌ست تعدادی از این کاروانسراها مربوط به پیش از دوران صفوی هستند که شاه عباس صفوی دستور تعمیر آن‌ها را داده بود، اما چون هیچ یادبود و تاریخ دقیقی از ساخت آن‌ها در دست نیست، نمی‌توان قدمتشان را به طور دقیق مشخص کرد. کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام کاروانسرای شاه‌عباسی یا قصر بهرام گور که به عنوان یکی از آثار ملی کشور ثبت شده، در روستای ده‌نمک در 20 کیلومتری شرق آرادان، ۴۰ کیلومتری شرقی گرمسار و ۱۵۰ کیلومتری شرق تهران قرار دارد و سر راه قدیمی و تاریخی جاده‌سنگی و در مسیر اصفهان، کاشان، گرمسار و خراسان بنا شده است. هیأت غارشناسان ایران در پژوهشی، کهنه‌ترین تاریخ یادبود دیده‌شده را مربوط به سال ۱۰۰۱ هجری قمری نوشتۀ میرزا محمد رجاء(1) می‌دانند و به نظر می‌رسد این نوشته قدیمی‌ترین یادبود این قصر باشد. با توجه به سفال‌های به دست آمده از اطراف و پژوهش‌های باستان‌شناسان مبنی بر این که بنای کنونی بر شالودۀ یک بنای ویرانۀ باستانی گذاشته شده، به نظر می‌رسد این کاروانسرا به دوران تیموری و پیش از اسلام بازمی‌گردد، اما نمی‌توان تاریخ دقیقی از زمان بنای این ساختمان اعلام کرد. با این حال می‌توان گفت این بنا در دورۀ صفوی به طور اساسی تعمیر و به طور کامل تجدید بنا شده و از این رو، به بنای شاه‌عباسی معروف شده است. دو مجرا آب مورد نیاز ساکنان این بنا را تأمین می‌کرد: مجرای زیرین از لوله‌های سفالین و مجرای دوم رودی سنگی از تخته‌سنگ‌های سفید یکپارچه به شکل ناو روی مجرای اول ساخته شده بود. آب مصرفی را از چشمۀ شاه در 7 کیلومتری قصر در پای سیاه‌کوه می‌آوردند و در استخرهای بزرگی که در مقابل این بنا ساخته بودند، جمع می‌کردند. در حال حاضر لوله‌ای جایگزین این رود شده است. ساختمان این رود یکی از شاهکارهای دورۀ خود به شمار می‌آمد. iranview.ir20
دریاچه کویر | سه‌شنبه 13 اسفند 1398
تاریخچه گرمسارشهرستان گرمسار در غرب استان سمنان و در فاصلهٔ ۱۱۰ کیلومتری از جنوب شرقی استان تهران قرار دارد.
غار رودافشاندهانه غار رود افشان بر بالای ارتفاعات جنوب شرقی روستای رود افشان در ارتفاع تقریبی 1920 متر از سطح دریا در دامنه کوه روبروی پارکینگ قرار داشته و به دهان نهنگی عظیم الجثه میماند که برای بلعیدن شما گشوده شده است.
معدن نمک کوهدشت کهنمعادن نمک گرمسار جزو بزرگ‌ترین معادن نمک در ایران هستند
معادن نمک گرمسارمعادن نمک گرمسار جزو بزرگ‌ترین معادن نمک در ایران هستند که بخشی عمده از مصرف خوراکی کشور و نیز بخشی از صادرات را به خود اختصاص می‌دهند. این معادن افزون بر مصارف گوناگون منظرۀ جذابی نیز دارند که سالانه گردشگران بسیاری را به گرمسار می‌کشاند.
سیاه چادر ایل عشایر سنگسریسیاه چادر ایل عشایر سنگسری- این سیاه چادر که از موی بز به دست زنان ایل بافته شده به زبان محلی «گوت» معروف است. سیاه چادر از سه بخش مجزا به نام های مهمان خانه (جلو کارگِ) و میزبان خانه ( میان کارگِ) و انبار محصولات لبنی( مشکِ زار) تشکیل شده و دور و اطراف آن به طور کامل پوشیده می باشد و دارای یک در ورود و خروج می باشد.
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
دریاچه کویر دریاچه کویر عضویت از سه‌شنبه 6 اسفند 1398دریاچه کویر می‌تواند هرکجای سیاره ما باشد. هرجا که آبش را از دست داد کویر شد و آب به هر کویری رفت آنرا دریاچه کرد. ما انسانها برای هزاران سال در برابر طبیعتی که ما را احاطه کرده و حقیقتا ما هم بخشی از آن هستیم، ناتوان بوده‌ایم. اکنون، به نظر می‌رسد بر چیزهای بیشتری در طبیعت چیره شده‌ایم. با این حال، همچنان با خودخواهی و شتابان، بطور بی‌رحمانه‌ای برای نابودی طبیعتی که متعلق به نسل های آینده نیز هست، تلاش می‌کنیم. چه بخواهیم و چه نخواهیم؛ مسافر راهی هستیم که طبیعت پیش رویمان گذاشته و می‌گذارد. پس برای چه با مهربانی، شفقت و انصاف با آنچه ما را در بر گرفته، رفتار نکنیم. درباره فیلم دریاچه کویر | فیلم در IMDB lakedesert.orgfacebook.com