گذر رود خانه سیروان در پایین دست روستای هیروی/ شهرستان پاوه

گذر رود خانه سیروان در پایین دست  روستای هیروی/ شهرستان پاوه
.سیروان نامیست آشنا در ادبیات کردی ، وجه تسمیه آن ،سه رودان می باشد ، که سه شعبه اصلی گاوه رود .قشلاق وزریوار مریوان با پیوستن چند شعبه فرعی دیگر آنرا تشکیل می دهند . .طویل ترین شعبه آن از گاوه رود است که در جنوب اسد آباد همدان سر چشمه می گیرد .طول این شعبه به 270 کیلومتر می رسد . رود خروشان سیروان سالانه 2/7 میلیارد متر مکعب خروجی آب دارد .نزدیک به ده هزار کیلومتر مربع حوزه آب خیز داشته وحداکثر ارتفاعات این حوزه 3900 متر وکمترین آن 500 متر در نزدیک سد دربندیخان عراق می باشد ، سد داریان در نزدیکی شهر پاوه بر روی این رود در حال اتمام است وچیزی در حدود هزار میلیارد تومان هزینه بر دا شته است .امید است آب این سد در احیای جنگلها وباغات مثمر انار وگردو توت این ناحیه تاثیر گذار باشد ، .دبی سیروان متغیر وتا دویست متر مکعب در ثانیه هم خروجی دارد . به دلیل عبور زهکش اصلی این رود در ارتفاعات پایین .ومسلط نبودن آن ،استفاده شایانی همانند سفید رود در شمال ایران از ان نشده است .سیروان با گذر از چند شهر عراق نام دیاله به خود گرفته و وارد دجله می گردد .این رود در فرهنگ وادبیات این دیار یعنی هورامان جایگاه خاص خود را دارد .به دلیل استفاده های بسیار زیاد از بالا دست رود .هم اکنون آب قابل توجهی از بستر ان نمی گذرد 50
محمد غریب | جمعه 1 خرداد 1394
نمای ایران | جمعه 1 خرداد 139400
سپاس
عبدل | جمعه 1 خرداد 139400
بسیار زیباست
مهرداد | شنبه 2 خرداد 139400
زیبا و دلفریب.....!
حامد | شنبه 2 خرداد 139400
زیبا و دلنشین...........
حسن | شنبه 9 خرداد 139410
جای جای این رودخانه زیبا را از نزدیک دیدم بسیار زیباست ، علی رغم پر آبی رودی بی سر و صداست، به قول دوست عزیزمان بهره برداری مناسب تا کنون از ان انجام نگرفته است ف امید است در آینده بازده خوبی از این رودخانه عظیم بشود.
لطفا جهت ارائه نظر وارد شوید
محمد غریب معاذی نژادمحمد غریب معاذی نژادعضویت از جمعه 12 آبان 1391 کارشناس ارشد جغرافیای طبیعی ، ، نویسنده وپژوهشگر مسائل فرهنگی وجغرافیایی .