سنگ نگاره های ایران

سنگ نگاره ها در دنیا به اكو موزه ها معروفند و یكی از بهترین جاذبه های جذب توریسم محسوب می شوند، این در صورتی است كه ایران كهن ترین، متنوع ترین و فراوان ترین نمونه ها را داراست، اما تاكنون كوچك ترین كاربست اقتصادی، فرهنگی، هویتی و... بر آنها نداشته ایم. امید آنكه روزی این مهم عملیاتی شود.

  • سنگ نگاره های ایران
  • سنگ نگاره های ایران
محمد ناصری فردسه‌شنبه 18 فروردين 1394 | 10 سال پیشسنگ نگاره ها، كهن ترین آثار تاریخی و هنری به جا مانده از بشرند كه در آنها رمز و رازهای فراوانی نهفته است و از بهترین پنجره های رو به گذشته های دور می باشند كه از طریق آنها می توان از منظرهای Perspective گوناگون زندگی انسان‌های اعصاركهن را رصد كرد. به تعبیری بستر به وجود آمدن حروف رمزی، خط، تبادل پـیــام، زبان، تاریخ، اسطوره ها، هنر و فرهنگ از سنگ نگاره هاست و آنـها از بهترین ابزارهای رمزگشایی ماقبل تاریخ هستند . هنرهای صخره ای (Rock Art-Petroglyphs and Pictographs) اسناد دست اولی هستند كه پژوهشگران را با "ترجمان" فرهنگ ها در اقلیم ها و زمان های مختلف آشنا می‌‌کنند و سخن گفتن آنها با كمك تصاویر و نشانه‌هایی است كه اغلب در همه ی زمان ها و مكان ها برای همه ی ملل جهان یكسان بوده است. سنگ نگاره ها از مبانی هنر بشری محسوب می شوند و برای كسانی كه تمایل به فعالیت درعرصه های مختلف هنری دارند از یاری گرهای بسیار خوب می باشند. از طرف دیگر برای استقرار هنر: طراحان لباس، فرش، تزیینات، پیكره سازان، سفالگران، تزیینان داخل ساختمان و گچ بری ها، كرافیست ها، طرح آفرینی های روی ظروف و... بسیار زیبا و الهام بخش هستند و نمایه های ملی و كهن ایران را تداعی می كنند. محوطه های سنگ نگاره ها کتاب هایی سنگی هستند که نویسندگان و هنرمندان آنـها، در دوره‌های مختلف، زمانی که انسان هنوز زبان مشخصی برای گویش و خطی برای نوشتن نداشت (دوران غارنشینی)، به واسطه ی آنها سخن گفته و زندگی خود و دیگران و حتی محیط اقلیمی خود را تصویر کرده است. تعداد آنها فقط در یک منطقه ی محدود در ایران به بیش از ۲۱ هزار مورد می رسد که عمر بعضی از آنها چهل هزار سال است و بشر تاکنون موفق به کشف هیچ پدیده ی تاریخی و هنری بدین قدمت نشده است. هنـرهای صخـره ای نمادهای سرمایه ای جوامع بشری محسوب می شوند كه از طریق آنها می توان تولید ثروت و فرهنگ كرد. سنگ نگاره ها Petroglyphs قدمتی بس كهن دارند كه قلمرو بعضی از آنها به ورای مرز اسطوره ها می رسد و پیشانی تاریخ و هنر بشری محسوب می شوند، تا جایی كه از منظر آنها حتی می توان قسمتی از تاریخ كهن زمین را هم رصد كرد . مطالعه بر روی سنگ نگاره ها حس هویت جویی افراد را افزایش داده و سبب اسوه گزینی های اصیل اجتماعی می گردد . دسته‌بندیکتیبه‌ها و تپه‌های باستانیکلید‌واژهسنگنگاره63021 بازدید
نمای ایران آقای دکتر ناصری فرد عزیز، سپاسگذاریمسه‌شنبه 18 فروردين 1394 | 10 سال پیش
تقی درود بر استاد عزیز ، خدا قوتسه‌شنبه 18 فروردين 1394 | 10 سال پیش
محمد با درود فراوان. سپاسگزارم عزيز.چهارشنبه 19 فروردين 1394 | 10 سال پیش
تپه میل یا آتشکده ریعلیرضا کورش لیتپه میل یا آتشکده ریتپه ميل يا آتشكده ری، مهمترين اثر و بنای باقيمانده از عهد ساسانی است كه بقايای اين بنای عظيم برفراز تپه ای به نام تپه ميل در 12 كيلومتری جنوب شرقی شهر ری به طرف ورامين و در روستای قلعه نو قرار دارد.
تپه باستانی زیویه شهرستان سقزعباس رحمانیعباس رحمانیتپه باستانی زیویه شهرستان سقزقلعه باستانی زیویه از دوران هخامنشی
سنگ نگاره های بلوچستانمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردسنگ نگاره های بلوچستانبلوچستان، یکی دیگر از سرزمین های کهن ایران و با سنگ نگاره های فراوان است.
تپه حصار دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر تپه حصار دامغانتپه حصار دامغان در 2 کیلومتری جنوب شهرستان دامغان، در منطقه‌ای نیمه‌خشک و در پای مخروط‌افکنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است.
نقش برجسته و کتیبه سرمشهدنادر چقاجردینادر چقاجردینقش برجسته و کتیبه سرمشهدبر صخره های مشرف بر روستای سرمشهد، نقش برجسته زیبا و بزرگی از بهرام دوم، پنجمین شاه ساسانی در حال مبارزه با دو شیر نر حک شده است. در این نقش برجسته بهرام دوم در حال مبارزه با دو شیر نر و حفاظت از همراهانش دیده میشود. یکی از شیرها در مقابل بهرام بر زمین افتاده و دیگری نیز که در حال حمله به شاه است، شمشیر بهرام را در سینه خود میبیند.
نقش قندیلنادر چقاجردینادر چقاجردینقش قندیلنقش قندیل در فاصله ۸۵۰ متری شمال غرب روستای قندیل و ۶ کیلومتری شهر قائمیه (چنار شاهیجان) از توابع کازرون در استان فارس قرار دارد.
نقش برجسته سراب بهرامنادر چقاجردینادر چقاجردینقش برجسته سراب بهرام“نقش برجسته ها، راویان مصور تاریخ اند.”
كشف نقش ارابه ی چهار چرخ 6000 سالهمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردكشف نقش ارابه ی چهار چرخ 6000 سالههنرهای صخره ای، زبان سخن گوی انسان های اولیه بوده كه بواسطه آنها تعامل داشته و انتقال پیام داده اند.
نقش های متعدد زیگورات در مركز ایران ( تیمره) همگون با سازه های نیایشی جهان !محمد ناصری فردمحمد ناصری فردنقش های متعدد زیگورات در مركز ایران ( تیمره) همگون با سازه های نیایشی جهان !سنگ نگاره ها، كهن ترین آثار بجا مانده از بشرند كه عمر بعضی از آنها در ایران به 40000 سال می رسد؟!
دخمه روانسرخالد محمدی دخمه روانسردخمه روانسر (گور صخره‌ای) یا تاق فرهاد در دیواره کوهی در حاشیه سراب روانسر واقع است که به دوره هخامنشی باز می‌گردد. این دخمه شامل یک اتاقک کوچک است که ورودی آن به سمت شرق و مشرف به رودخانه وشکه رو( خشک رود) و دشت های باشوکی است.
سنگ نگاره های تیمره ی گلپایگانسید محمد حسین  ماهریسید محمد حسین ماهریسنگ نگاره های تیمره ی گلپایگانطی کاوش ها و پژوهش های انجام شده توسط مهندس محسن جمالی (پژوهشگر سنگ نگاره های گلپایگان) تاکنون 31 منطقه ی سنگ نگاره ای در شهرستان گلپایگان شناسایی شده است و بنا بر شواهد موجود، منطقه ی غرقاب گلپایگان بزرگ ترین و متنوع ترین منطقه ی سنگ نگاره ای در ایران و جهان می باشد.
نقش رجبنادر چقاجردینادر چقاجردینقش رجبدر دامنه كوه رحمت آثاری متعلق به زمان ساسانیان، شامل ۴ نقش برجسته و یك كتیبه به چشم میخورد...
سنگ نگاره های تیمره- کوه های اطراف خمینمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردسنگ نگاره های تیمره- کوه های اطراف خمینوجود نقوش گربه سانان متعدد كه طی هزاره های قبل ایجاد شده اند نشان از دیده های هنرمندان و وجود زیستگاه آن حیوانات در تیمره و مركز ایران دارد
هنرهای صخره ای ایرانمحمد ناصری فردمحمد ناصری فردهنرهای صخره ای ایرانیك گلازنه (كاروان) از شترهایی كه به وسیله افسارهایشان به هم وصل شده اند. ساربان افسار اولین شتر را در دست دارد. كلاه او نمایه ای از عصر خلق اثر است. ش...