عمارت سرهنگ آباد یا کوشک

کوشک یا کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به چهلستون در جنوب روستای سرهنگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق زواره قرار دارد.

 • عمارت سرهنگ آباد یا کوشک
 • عمارت سرهنگ آباد یا کوشک
 • عمارت سرهنگ آباد یا کوشک
 • عمارت سرهنگ آباد یا کوشک
 • عمارت سرهنگ آباد یا کوشک
 • عمارت سرهنگ آباد یا کوشک
دریاچه کویر دوشنبه 26 اسفند 1398 | 5 سال پیشعمارت سرهنگ‌آباد یا کوشک کوشک یا کاخ سرهنگ‌آباد موسوم به چهلستون در جنوب روستای سرهنگ‌آباد در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق زواره قرار دارد. این سازۀ ییلاقی به سبک چهلستون اصفهان در دو طبقه به دستور سرهنگ مصطفی قلی خان سهام‌السلطنه عرب عامری از خان‌های اردستان در دورۀ پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار حدود سال ۱۲۹۹ قمری برای پذیرایی از شاهزاده‌های قاجار پی‌ریزی شده است. افزون بر این در گذشته به دلیل قرار گرفتن این منطقه در حاشیۀ کویر مرکزی ایران، دولتمردان سعی در ساخت بناهایی همچون عمارت سرهنگ‌آباد در آبادی‌های خوش آب و هوای موجود در این مناطق می‌کردند تا مکانی برای استراحت کاروان‌هایی باشد که در مسیر کویر و نیز در مسیر جادۀ ابریشم در رفت و آمد بودند. قرارگیری این مجموعه در نواحی کوهستانی اردستان، خود گواه بر مطلوب بودن آب و هوای این منطقه نسبت به نواحی اطراف آن است. عمارت از ضلع شمالی به حیاط مرکزی و از ضلع شرقی مشرف به کوه و مناظر آن است. این بنا، در طبقۀ همکف از سمت حیاط و غرب بازشوهایی دارد، اما در دو ضلع دیگر بدون بازشو و در مجاورت خاک قرار دارد. در این سطح بنا، دو اتاق با شکلی کشیده در دو طرف یک اتاق چلیپایی شکل قرار دارد که از یک ورودی در غرب می‌توان به آن دسترسی داشت. مجموعۀ سرهنگ‌آباد تلفیقی از معماری دو دوره است: در بخش اصلی عمارت به خوبی می‌توان الگوبرداری از چهلستون دورۀ صفویه را دید و با توجه به ساخت آن در دورۀ قاجار، استفاده از قوس‌های نیم‌دایره‌ای و تزیینات رایج این دوره مشهود است. این مجموعه بنایی کامل است که با در نظر گرفتن ویژگی‌های خاص آن از جمله موقعیت جغرافیایی، نوع معماری فضاها و تزیینات، به خوبی بیانگر موقعیت اجتماعی صاحب آن و تأمین‌کنندۀ نیازهای اوست. بررسی مکان این بنا مشخص می‌کند سهام‌السلطنه بهترین نقطه را برای برپایی کاخ خود در نظر گرفته، چرا که سرهنگ‌آباد با قرار گرفتن در میان حوزۀ حکمرانی او، یعنی اردستان، کاشان و یزد و داشتن کوه‌هایی که موقعیتی استراتژیک ایجاد کرده، نیاز او به محیطی امن را تأمین کرده بود. همچنین قنات سرهنگ‌آباد محیطی دلپذیر با آب و هوایی مطلوب و باغی از درختان سرو و چنار برای تفریح و پذیرایی از مهمان‌ها و شاید شاهزاده‌های قاجار را در دل کویر مهیا کرده بود. معماری خاص این بنا، حمام و عمارت بادگیر همراه با تزیینات عالی آن گواهی بر این مدعاست. سطح باغ روی شیب طبیعی زمین، یعنی حدود 3/3 درجه قرار گرفته است. این باغ شامل فضاهایی همچون کوشک، عمارت بادگیر، مطبخ، آسياب، حمام، قراول‌خانه، اسطبل، حياط، برج دیده‌بانی، قنات، استخر و يخچال است. بيرون باغ در سمت جنوب قناتي وجود دارد كه به قنات سرهنگ‌آباد معروف است. آب اين قنات به استخری بيرون از حصار جنوبي باغ می‌ریزد. آب استخر محوطۀ باغ را سيراب می‌کرده و در ادامه به پایین‌دست می‌رفته است. دسته‌بندیباغ ها ، عمارت ها ، کاخ هااصفهانکلید‌واژهچهلستوندریاچه کویرعمارت سرهنگ آبادروستای سرهنگ آبادناصرالدین شاه قاجارکوشکحاشیۀ کویر مرکزی ایرانسرهنگ مصطفی قلی خان سهام‌السلطنه عرب عامری38234 بازدید
مهدی ساختمان بسیار زیبایی است. اما متاسفانه به حال خود رها شده و رو به ویرانی است. متاسفانه در سال ۹۶ یک آتش‌سوزی عمدی ایوان آن را ویران کردچهارشنبه 13 فروردين 1399 | 5 سال پیش
 • کاخ سرهنگ آباداین کاخ در جنوب روستای سرهنگ آباد که روستایی است سر سبز در دل کویر در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی زواره در منطقه ای کوهستانی و خوش آب و هوا قرار گرفته است. ساخت این باغ توسط سرهنگ مصطفی قلی خان سهام السلطنه از امرای اردستان که مدت سی سال مسئول قراسورانی (ژاندارمی) حدود یزد و کاشان و اردستان به عهده ي وي بوده صورت گرفته است.
 • شنبه به در زوارهاهالی زواره بعد از ظهر اولین شنبۀ سال نو ...
 • کویر دق سرخنزدیک شهر زواره، کویری به نام دق سرخ وجود دارد که با جنگلی از درختان تاغ از کویر مرکزی ایران جدا شده است.
 • كارگاههای عبابافی محمدیه نایینزنده نگه داشتن یك هنر
 • قلعه باستانی محمدیه نایینمحمدیه نایین از ورای دیوارهای قلعه محمدیه (عاشورگاه)
سرو کهن ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر سرو کهن ایراجسرو ایراج به ارتفاع بیش از ۵۰ متر و دارای عمری بیش از ۱۰۰۰ سال است
قلعۀ قدیمی ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ قدیمی ایراجاز دیگر مناطق دیدنی و تاریخی این منطقه می‌توان به قلعه‌ای قدیمی که روی ارتفاعات این روستا استوار است، اشاره کرد.
تاریخچه ایراجدریاچه کویر دریاچه کویر تاریخچه ایراجنام روستای تاریخی ایراج در متون قدیمی ارابه و در بعضی متون نیز نام زرتشتی ارا آمده است.
چشمۀ گرمهدریاچه کویر دریاچه کویر چشمۀ گرمهاز دل کوه و با خنکای بهار، آبی زلال از چشمه‌ای در این روستا سر برآورده است.
قلعۀ ساسانی گرمهدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ ساسانی گرمهیکی از مناطق گردشگری گرمه، قلعه‌ای قدیمی ساخته‌شده از گل، خشت و سنگ است.
روستای گرمهدریاچه کویر دریاچه کویر روستای گرمهروستای گرمه از توابع خور و بیابانک، در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان خور استان اصفهان و در حاشیۀ کویر مرکزی ایران قرار گرفته است.
قلعۀ بیاضهدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است.
قلعۀ انوشیروان عادلدریاچه کویر دریاچه کویر قلعۀ انوشیروان عادلقلعه جندق یا قلعۀ انوشیروان عادل از بناهای تاریخی شهر جندق و تنها قلعۀ مسکونی در ایران کنونی‌ست.
معدن نمک کوهدشت کهندریاچه کویر دریاچه کویر معدن نمک کوهدشت کهنمعادن نمک گرمسار جزو بزرگ‌ترین معادن نمک در ایران هستند
پیر علمدار دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر پیر علمدار دامغانآرامگاه پیر علمدار واقع در محلۀ خوریا، نزدیک مسجد دامغان و در خیابان شهید مطهری، از آثار تاریخی ارزشمند قرن پنجم ایران است.
مسجد تاریخانه دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر مسجد تاریخانه دامغانتاریخانۀ دامغان معبدی‌ست که در دورۀ اسلامی به عنوان مسجد از آن استفاده می‌شد
دریاچۀ نمک حاج علیقلی دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر دریاچۀ نمک حاج علیقلی دامغاندریاچۀ نمک حاج علیقلی یکی از جاذبه‌های منحصر‌ به فرد دامغان، در ۵۰ کیلومتری جنوب شهر دامغان واقع شده است
کویر حاج علیقلی دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر کویر حاج علیقلی دامغانکویر حاج علیقلی، نمکزاری در جنوب شرقی دامغان است و در دهستان دامنکوه قرار‌دارد
تپه حصار دامغاندریاچه کویر دریاچه کویر تپه حصار دامغانتپه حصار دامغان در 2 کیلومتری جنوب شهرستان دامغان، در منطقه‌ای نیمه‌خشک و در پای مخروط‌افکنه‌های جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته است.
کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام - ده نمک گرمساردریاچه کویر دریاچه کویر کاروانسرای شاه عباسی - قصر بهرام - ده نمک گرمسارساخت کاروانسرا در مسیر جاده‌های مهمی که از این منطقه می‌گذشتند
تاریخچه گرمساردریاچه کویر دریاچه کویر تاریخچه گرمسارشهرستان گرمسار در غرب استان سمنان و در فاصلهٔ ۱۱۰ کیلومتری از جنوب شرقی استان تهران قرار دارد.