وب‌نامه نمای ایران

شماره اول - بهار ۱۳۹۹

نخستین شماره خبرنامه داخلی نمای ایران منتشر شدنخستین شماره خبرنامه داخلی نمای ایران منتشر شدنخستین شماره (فروردین ۱۳۹۹) خبرنامه داخلی نمای ایران منتشر شدنخستین شماره خبرنامه داخلی نمای ایران را که با همت و تلاش خانم سپیده اصلان و آقای مصطفی ربیعی بهشتی بر روی سایت نمای ایران قرار گرفته است، می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید. دانلود خبرنامه داخلی نمای ایران - فروردین ۱۳۹۹ در این شماره می خوانید: - مستند دریاچه کویر تهیه شده توسط تیم نمای ایران - عکس‌های برگزیده ماه - قلعه تاریخی بیاضه - فراخوان مسابقه عکاسی نگاهی با پنجره - بخشی از مطالب آموزشی مندرج در وبگاه نمای ایران
قلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضهقلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است.قلعۀ بیاضه قلعۀ بیاضه یکی از کهن‌ترین قلعه‌های منطقه و در ردیف حصارها و دژهای قابل توجه در ایران است. از زمان ساخت آن سند مکتوبی در دست نیست، اما با توجه به شیوۀ ساخت و قلعه‌های مشابه نزدیک آن از جمله قلعۀ جندق و به استناد برخی روایات محلی، می‌توان آن را از بناهای دورۀ ساسانی یا حتی کمی پیش از آن زمان دانست. این قلعه دژی مستحکم سر راه کاروانیان بود. گرد آمدن روستا به دور قلعه و نه در امتداد قنات، نمایانگر‌ آن است که قلعه عاملی قوی‌تر در جذب و گسترش روستا بوده و احتمالاً ارتباطی با زندگی مردم نیز داشته است. به این معنا که راه‌های تجاری به دلیل اهمیتی که قلعۀ بیاضه و قلعه‌های مشابه در جندق داشته، از کنار آن می‌گذشت. مساحت این قلعه حدود ۱۰۰۰ متر مربع است. اطراف آن خندقی به عمق 10 تا 12 متر، پهنای 7 تا 8 متر و دیواری به ارتفاع 30 تا 40 متر بالای قلعه وجود دارد. راه عبور قلعه از طریق پل متحرکی بود که روی خندق گذاشته می‌شد. آبی که داخل خندق جریان داشت، از منبع قنات کنار قلعه بوده که آب پیاپی درون خندق جریان داشته است. همچنین قلعه امکانات و تجهیزات مختلفی مانند کانال داخلی، چاه‌های فراوان برای آبگیری، سه گود یا میدانگاه محل تجمع، اتاقک و راهروهای پیچ در‌ پیچ در پنج طبقه دارد. قلعه از نظمی منطقی پیروی می‌کند که بر محاسبات دقیق هندسی و معماری متکی‌ست. در این قلعه از فضاها به شکلی بسیار مطلوب استفاده شده است. به عنوان نمونه، در گوشۀ هر اتاقک یک یا دو سوراخ وجود دارد که درون آن‌ها خمره‌های گلی بسیار بزرگ برای حفظ مواد غذایی برای زمان تهاجم یاغیان تعبیه شده است. گفته می‌شود زمانی این دژ مستحکم توانایی پناه دادن به ۲۵۰۰ نفر را در دل خود داشته است. این بنا از خشت ساخته شده است. دیوارهای داخلی و خارجی از خشت پوشیده شده و در پوستۀ بیرونی، اندودی از کاهگل، سطح یکنواخت و همگونی را به وجود آورده که بر اثر باد و باران پی در پی، بافتی خشن و متخلل دارد. متأسفانه بر اثر گذر زمان و تأثیر عوامل ویرانگر، آسیب‌های فراوانی بر این بنای تاریخی وارد شده است.
مسابقه عکاسی نگاهی با پنجرهمسابقه عکاسی نگاهی با پنجرهنگاهی با پنجره، مسابقه عکاسی ویژه روزگار خانه نشینیمسابقه عکاسی نگاهی با پنجره دبیر مسابقه: سپیده اصلان مدیر فنی: علی باباخانی عکاس پوستر: پروین هاوش داوران: عدنان مرادی مهدی مخلصیان محمد رزازان محمد نورمحمدیان مهرداد زینلیان زمان ارسال: حداکثر تا ۱ خرداد ۱۳۹۹ اعلام نتیجه: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ (همزمان با تولد ۲۰ سالگی نمای ایران و روز جهانی محیط زیست) تعداد آثار انتخابی برای دور نهایی: ۴۰ اثر تعداد عکس مجاز برای ارسال و شرکت در مسابقه: ۱ عکس برای هر نفر محدودیت سنی: ۱۶ سال به بالا جوایز ۷ نفر برگزیده: (۱۰ میلیون ریال هدیه نقدی) بانضمام البسه ورزشی کوه. تمامی راه یافتگان به مرحله نهایی (۴۰ نفر) ، البسه ورزشی کوه دریافت خواهند کرد. جهت ارسال عکس و شرکت در مسابقه، لطفا ابتدا راهنمای شرکت در مسابقه را با دقت مطالعه بفرمایید.
فیلم مستند دریاچه کویرفیلم مستند دریاچه کویرهزاران سال پیش، در سرزمینی که امروز کویر مرکزی ایران است، دریاچه‌ای بزرگ وجود داشت. کویر کنونی، سرزمینی با پوششی سبز و جنگلی تنک بود که در آن، دریاچه‌هایی کوچک و بزرگ با رودهایی به هم می‌پیوستند.فیلم مستند دریاچه کویر هزاران سال پیش، در سرزمینی که امروز کویر مرکزی ایران است، دریاچه‌ای بزرگ وجود داشت. کویر کنونی، سرزمینی با پوششی سبز و جنگلی تنک بود که در آن، دریاچه‌هایی کوچک و بزرگ با رودهایی به هم می‌پیوستند. حدود 90 در صد از گسترۀ ایران روی کمربندی خشک قرار گرفته که از شرق آسیا تا شمال آفریقا گسترانیده شده است. وسعت و پهنای این کمربند در گذر چندین هزار ساله، افزایش یافته و به عقب‌نشینی یا نابودی اقلیم‌ها و تمدن‌های باستانی بسیاری انجامیده است. اگر چه انسان در هزاره های نخستین زندگی اش بر روی زمین، بطور جدی نقش مخربی برای طبیعت نداشته، اما در گذر زمان با پیشرفت دانشش بجای آنکه مرحمی بر زخم مادرش بگذارد او را با طبع سیری ناپذیرش به سوی پرتگاه نابودی می کشاند. نسخه فارسی فیلم مستند دریاچه کویر را می‌توانید هم‌اکنون در youtube.com ، vimeo.com و aparat.com (آپارات - ایران) مشاهده نمایید. نسخه انگلیسی فیلم مستند دریاچه کویر را می‌توانید هم‌اکنون در youtube.com ، vimeo.com و aparat.com (آپارات - ایران) مشاهده نمایید. اما اکنون از آن طبیعت، خاطره‌ای به جا مانده و ما تصمیم گرفتیم گشتی کوتاه در خاطرات و حاشیۀ این دریاهای باستانی و تمدن های باستانی ساحل نشینش داشته باشیم. شرح کاملی از این سفر را در صفحه ما خواهید یافت. نویسنده و کارگردان: بابک ارجمندی imdb.com اطلاعات فیلم در سایت: imdb.com اطلاعات فیلم در سایت: filmfreeway.com تماشای تریلر فیلم در: youtube.com تماشای تریلر فیلم در: aparat.com حساب فیسبوکی ما: facebook.com #دریاچه_کویر برنده جایزه بهترین فیلم سفر و طبیعت (آگوست 2019) europe.cawards.org این فیلم با استفاده از تجهیزات سینمایی حرفه‌ای تهیه نشده است. سفری در 4 روز، 3 شب و بیش از 1600 کیلومتر راه با سرعت متوسط 60 کیلومتر در ساعت. برداشت دوبارۀ صحنه‌ها به دلیل محدودیت زمانی، امکان‌پذیر نبود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر دربارۀ این فیلم می‌توانید از وبسایت lakedesert.org دیدن کنید. ــــــــــــــــــــــــــــ برای دریافت فایل با کیفیت FHD-60 RAW جهت پخش در شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ای؛ لطفا با ایمیل info@lakedesert.com تماس حاصل فرمایید.