گیاهان مقدس و آیینی ایران باستان

گیاهان مقدس و آیینی ایران باستان
محمد ناصری فردشنبه 30 فروردين 1399 | 4 سال پیشگیاه ریواس (لوآس) بهار فصل گیاه ریواس (لوآس) است و در این فصل، فراز کوه ها زیاد به آن برخورد می کنیم. گیاه ریواس، یکی از پنج گیاه مقدس ایرانیان باستان بوده است . در اسطوری ماری و ماریانه ( مشی و مشیانه) نخستین آدم و حوای ایرانیان باستان، از بهم پیچیدن دو شاخه ی گیاه ریواس بوجود آمده اند. بعد از تولد آنها از گیاه ریواس، یک فرشته ناجی به لباس بزکوهی در می آید و به آنها شیر می دهد تا بزرگ شوند و... علاقه مندان می تواند به کتاب های اسطوری ماری وماریانه رجوع نمایند. دسته‌بندیجشن‌ها و آیین‌هاگیاهان و جانورانکلید‌واژهریواسایران باستانگیاهان مقدس و آیینی1300 بازدید
  • کاروانسرای خرانقروستای خرانق مرکز بخش خرانق در شهرستان اردکان است . این روستا در ۸۵ کیلومتری شهر یزد واقع شده است . اکنون بخش عظیمی از روستا با خانه های کاهگلی به صورت نیمه مخروبه و متروکه رها شده است.
  • خرانق ، روستایی با هزاران سال قدمتخرانق یکی از روستاهای قدیمی در ۸۵ کیلومتری شهر یزده، که دارای مکان های دیدنی زیادی، از جمله یکی از قدیمی ترین و بزرگترین قلعه های مسکونی استاد یزد هست. این روستای کوچک جمعیت زیادی نداره و آمار ساکنین اون در حال حاضر چیزی حدود ۴۳۵ نفر هست.
  • گیاه مانایی، هوم یا Ephedraهوم یا درخت زندگی، که ریشه در عمق حیات و زیست ساکنان فلات ایران، بویژه ایرانیان باستان طی هزاره ها داشته است. جالب اینکه اکثر پژوهشگران و محققین ایرانی در عرصه های مرتبط چون: ادبیات، اسطوره شناسی، باستان شناسی، جامعه شناسی، انسان شناسی، تاریخ، فرهنگ، گیاه شناسی و حتی علاقه مندان به ایران شناسی و زیست ساکنان این سرزمین، آن گیاه مقدس و اسطوره ای را ندیده و شاید نمی شناسند.
  • باغ دولت‌ آباد یزدباغ دولت‌آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد در کشور ایران و هم ردیف باغ فین در کاشان و باغ شاهزاده ماهان در کرمان می‌باشد. بادگیر عمارت بادگیر آن با ارتفاع ۳۳/۸ متر بلندترین بادگیر خشتی شناخته شده در جهان است. این باغ در تاریخ ۱۳۴۶/۱۲/۲۳ به شماره ۷۷۴ در ردیف آثار ملی ایران قرار گرفته است؛ و همچنین یکی از باغ‌های ایرانی ثبت شده در میراث جهانی توسط یونسکو است.
  • زیبائیهای باغ دولت آباد یزداین باغ و عمارت بسیار زیبای درون آن چشم نواز و تحسین برانگیز است